Sözcü Plus Giriş

Terör örgütü PYD: Biz yapmadık

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Ankara saldırısını PYD yaptı" açıklamasından hemen sonra, PYD Lideri Salih Müslim'den cevap geldi.

Güncellenme: 14:04, 18/02/2016
Terör örgütü PYD: Biz yapmadık
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Devlet mahallesine yönelik 28 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısında sorumluluğun YPG üyesi Suriye uyruklu Salih Neccar olduğunu açıkladı. Davutoğlu’nun bu açıklamasından dakikalar sonra PYD Lideri Salih Müslim ve terör örgütü PYD’nin silahlı kolu YPG’den açıklama geldi.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA


“BİZ YAPMADIK”

Müslim, Sky News’a yaptığı açıklamada “Ankara saldırısıyla uzaktan yakından hiçbir ilgimiz yok” dedi. Müslim açıklamasında, Türkiye’ye yönelik hiçbir saldırıda bulunmadıklarını öne sürerek, Ankara saldırısında PYD’nin suçlanmasının, TSK’nın Suriye’deki Kürt bölgesine yönelik “saldırı bahanesi” olduğunu iddia etti.

YPG AÇIKLADI: BİZİM İLGİMİZ YOK

PYD lideri Salih Müslim’in açıklamasının ardından, Davutoğlu’nun işaret ettiği terör örgütü YPG, Ankara saldırısıyla ilişkisinin olmadığını iddia etti.

Terör örgütü YPG’nin Komutanlığı, saldırı ile ilişkilerinin olmadığını, Davutoğlu'nun Suriye ve Rojava'ya saldırmak için zemin hazırlamak istediğini öne sürdü. Terör örgütü, şimdiye kadar Türk devletine karşı herhangi bir askeri faaliyet içerisine girmediklerini duyurdu.

TÜRKİYE'YE KARŞI ASKERİ FAALİYET İÇERİSİNE GİRMEDİK

Terör örgütü YPG’nin sözde genel komutanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı,

“Biz Türkiye halklarına ve dünyaya bir kez daha şu mesajı veriyoruz: Bizim bu olayla hiç bir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiç bir zaman Türkiye'ye karşı bir saldırı içinde olmadık. Türkiye devleti, bizim onlara saldırı yaptığımızı asla kanıtlayamaz, çünkü bizim böyle bir saldırımız olmamıştır. Türk Başbakanı Davutoğlu'nun ‘Ankara saldırısını YPG yaptı' açıklaması yalandır, gerçeklerden uzaktır. Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava'ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir. Yanı sıra, tüm dünya tarafından bilinen DAİŞ ile bağlantısını kamufle etmeyi amaçlamaktadır.

Biz Halk Savunma Birlikleri-YPG olarak bir kez daha yineliyoruz: Ankara'daki patlama ile hiç bir ilişkimiz yoktur. Bütün komşu devlet ve güçlere Rojava devrimine ve halkların iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.”

 

Yayınlanma Tarihi:11:27,