Sözcü Plus Giriş

ABD’den tepki çeken Afrin açıklaması!.. Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye sert yanıt

Mehmetçiğin Afrin’deki PKK terör örgütünün Suriye kolu  PYD-YPG unsurlarını kaçırıp, kentin kontrolünü Özgür Suriye Ordusu ile birlikte ele geçirmesinin ardından, Washington’dan “endişeliyiz” açıklaması geldi. Bu açıklamaların ardından Türkiye'nin yanıtı sert oldu!.. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Afrin’deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir” ifadelerinde bulundu.

Zeynep GÜRCANLI
19:29 -
ABD’den tepki çeken Afrin açıklaması!.. Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye sert yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı, Afrin ile ilgili son dakika açıklama yaptı. Açıklamada Afrin'de sıkıntılı olan insani duruma ilişkin “Türk yetkililere Afrin'deki durumla ilgili olarak ciddi endişelerini sürekli dile getiriyoruz” denildi.

“SON 48 SAATTE YAŞANANLARDAN ENDİŞELİYİZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in yaptığı yazılı açıklamada, Afrin'in nüfusunun büyük bölümünün Kürt kökenli olduğu, bu kişilerin de son 48 saat içinde kenti terkettikleri ifade edilerek, “büyük endişe duyuyoruz” denildi.

Açıklamada, son gelişmelerin Afrin'de sıkıntılı olan insani durum konusunda da endişeleri arttırdığı ifade edilerek, BM kuruluşlarının kenti terkettiğini açıkladığı yüz binlerce kişi için “acil barınak ve temel gereksinime ihtiyaç duydukları” belirtildi.

Açıklamada, “Türk yetkililere Afrin'deki durumla ilgili olarak ciddi endişelerini sürekli dile getiriyoruz” denildi.

RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN'A ÇAĞRI

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Washington'un Suriye'nin kuzeyinde faaliyet içinde olan Türkiye, Rusya ve İran'la, Esad yönetimine bölgeye uluslararası insani yardım kuruluşlarının erişimine izin vermesi çağrısında da bulunuldu. Açıklamada, Afrin'den zorulu olarak göç edenlerin ise, “en kısa zamanda yurtlarına dönmelerinin sağlanması” istendi.

“TÜRKİYE'NİN MEŞRU ENDİŞELERİNE BAĞLIYIZ” 

ABD'nin Afrin bölgesinde herhangi bir operasyonunun ya da faaliyetinin olmadığının vurgulandığı açıklamada, Türkiye'den de “NATO müttefikimiz Türkiye'ye yönelik sözlerimize bağlıyız” ifadesiyle bahsedildi.

Açıklamada şöyle denildi;

“ABD, Afrin'in yer aldığı Suriye'nin kuzey batı bölgelerinde her hangi bir operasyon yapmamaktadır. NATO müttefikimimiz Türkiye'ye verdiğimiz, bu ülkenin meşru güvenlik endişeleri de dahil olmak üzere, sözlerimize bağlıyız. Aynı zamanda IŞİD'e yönelik yürütülen kampanya ile Suriye'nin doğusunda yer alan Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımıza verdiğimiz sözlere de bağlıyız. Afrin bölgesinin de dahil olduğu Suriye'nin batısında son iki aydır devam eden çatışmalar, İŞİD'e karşı operasyonlarda dikkatleri dağıttı ve IŞİD'in bazı bölgelerde yerinden yerleşmesi için fırsat oluşturdu. Bu ciddi ve artan bir endişe. Suriye'deki tüm aktörlere, IŞİD kaynaklı ciddi endişelere odaklanmaya devam etme çağırısında bulunuyoruz.”

disisleri

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ABD’YE SERT CEVAP!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki duruma ilişkin açıklaması hakkındaki bir soruyu cevapladı. ABD'li sözcünün yaptığı açıklamanın, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini idrak edemediklerini veya anlamak istemediklerini gösterdiğini aktaran Aksoy, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Afrin'deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı'nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Afrin'de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiasının her türlü temelden yoksun olduğunu aktaran Aksoy, Suriye'de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşımın, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldu bittilere, demografik değişiklikler yapmasına göz yumulması olduğunu belirtti.

Son güncelleme: 03:37 20.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more