Sözcü Plus Giriş

Bu haber diplomatik kriz yarattı

Kardeş ülke Güney Kore ile diplomatik kriz yaşanıyor... Bunun sebebi ise Show TV'de geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir haber. Ana haber bülteninde yer alan haberde, Filipinli dadısını öldürdüğü iddia edilen Güney Koreli bir adamın fotoğrafı olarak G. Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in kullanılması ilişkileri gerdi.

Sozcu.com.tr
12:19 -

Habercilikte hataya yer yoktur ama insanlık hali, yanlış haber olabilir. Bunun bir benzeri, geçtiğimiz hafta Ankara-Seul hattında ciddi bir gerilime sebep oldu.

Show TV’de geçen haftalarda yayınlanan bir haberde yanlış görsel kullanılması Güney Kore’den tepki çekti. 25 Şubat’ta yayınlanan ana haber bülteninde, Filipinli dadısını öldüren Güney Koreli adam olarak haber kanalı, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump’ın tokalaştığı fotoğrafı paylaştı.

kore1-yonhap

Trump ve Moon Jae-in’in katil çift olarak tanımlandığı haberin ardından Güney Kore Dışişleri Bakanlığı bugün açıklama yaptı. “Moon ile Trump’ın birlikte çekilen fotoğrafı Kore’dedüzenlenen PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’nda çekilmiştir. TV kanalına büyükelçiliğimiz aracılığıyla çok sayıda şikayette bulunduk fakat henüz resmi bir özür gelmedi” ifadesini kullandı.

Haberde Moon, hakkında “Milyoner iş adamı” tanımı kullanılırken, Güney Kore basını da özür dilenmemesine büyük ilgi gösterdi. Show TV’nin arşivlerinden videonun olduğu günkü kayıtları sildiği ve resmi internet sitesinden kaldırdığı fark edildi.

Son güncelleme: 18:50 11.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more