Açık büfede kırmızı et sıkıntısı

Kurban bayramı yaklaşırken elinde hayvanı olanlar hayvanlarını bayram zamanı satmak için tutuyor. Kırmızı et fiyatlarının artışını ithalat da frenleyemiyor. Hal böyle olunca oteller de kırmızı et bulmakta zorlanıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki otellerde kırmızı et sıkıntısı yaşanıyor. Açık büfelerdeki et çeşitlerinin sayısı azaltıldı. Et isteyen de iç piyasada bulmakta ciddi sıkıntı yaşıyor.

Açık büfede kırmızı et sıkıntısı

Türkiye son dönemlerde kırmızı et sıkıntısı yaşıyor. Vatandaş sofrasına kırmızı et almakta zorlanırken şimdi de oteller müşterisine kırmızı et vermekte sıkıntı yaşıyor. Turizmciler kırmızı etin pahalanmasından ve TL’nin değer kaybıyla birlikte kırmızı et konusunda alımlarında sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bazı oteller her şey dahil olmasına rağmen müşterileri kırmızı et yerine beyaz et veriyor. Özel olarak kırmızı isteyen müşteriler ise fazladan para ödeyip kırmızı et yiyebiliyor.

AÇIK BÜFELERDE SATIŞ DURDURULDU

Türkiye’deki otellerde de kırmızı et konusunda bir sıkıntının yaşandığını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, “Eski Bakan Fakıbaba kırmızı et konusunda bazı önlemler aldı ancak işe yaramadı. Çünkü bazı oteller açık büfe restoranından kırmızı et satışını durdurdu” diye konuştu. Bazı otellerin kırmızı et satışlarını açık büfeden çıkartıp alakart restorana kaydırdığını anlatan Bayındır, “Yani açık büfe dışında kırmızı et yemek isteyen özel olarak sipariş verebiliyor. Kırmızı et konusunda et maliyetleri de fazlasıyla yükseldi” dedi.

Timur Bayındır

Timur Bayındır

FİYATLAR ZAMLANDI

Otelcilerin kırmızı et konusunda alım gücünün düştüğünü söyleyen Tüm Süt Et Ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, “Kırmızı et konusunda tüketici tarafında fiyatlar oldukça zamlandı. Otel işletmecilerinin kırmızı et alım gücü düştü. Sebebi ise TL’nin değer kaybetmesi…” dedi.

AÇIK BÜFEDEN ALAKART RESTORANA

Otelcilerin gerçekleştirdiği bu uygulamanın gayet doğal olduğunu söyleyen Solakoğlu, “Otelcilerin kırmızı eti açık büfeden alakart restorana almaları gayet doğal çünkü fiyatlar arttı. Ancak Üretici kısmında kırmızı et fiyatları düştü. Aradaki tüccarlar fiyatları yükseltiyor”dedi. Solakoğlu otellerin kırmızı et sıkıntısının sebeplerinden birinin de yaklaşan kurban bayramı olduğunu söylüyor. Solakoğlu, “Üreticiler hayvanlarını bayrama sakladığı için piyasada kırmızı et bulmak zorlaştı” diyor.

‘AÇIK BÜFEDEN ÇIKARTTIM ALAKARTA KOYDUM’

Kıbrıs’ta ismini vermek istemeyen bir işletmeci ise kırmızı eti açık büfeden çıkardığını alakart restorana koyduğunu söylüyor. Alakart restoranında da daha önce sattıkları fiyattan değilde daha zamlı bir şekilde sattığını söylüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...