Booking.com’un ikinci itirazı da reddedildi

Türkiye'de vergi ödemeyerek haksız rekabet ortamı yarattığı iddiasıyla online rezervasyon sitesi Booking.com'a açılan davada mahkeme, siteye erişimin engellenmesi kararına yapılan ikinci itirazı da reddetti.

Booking.com’un ikinci itirazı da reddedildi

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada Booking.com’a erşimin engellenmesinin kaldırımasına ilişkin yapılan ikinci itirazın da reddedildiği ortaya çıktı.

İKİNCİ İTİRAZ DA REDDEDİLDİ

Hollanda merkezli dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi Booking.com’un avukatları, site hakkında verilen ihtiyati tedbir kararının mahkeme tarafından belirlenecek bir teminat karşılığında kaldırılması için Şubat ayında ikinci kez itirazda bulunmuştu. Mahkemenin, ikinci itirazı geçtiğimiz Haziran'ın başında reddettiği belirlendi. Gerekçede ise teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı belirtildi. Ayrıca Bilirkişi raporunun beklendiğine dikkat çekildi.

ZARARI BİLİRKİŞİ RAPORU BELİRLEYECEK

Kararda, “Varsa davacının üye acentelerinin uğrayabileceği muhtemel zararların olup olmadığının miktar itibariyle bu aşamada belirlenemeyeceği, yargılama sürecinde alınacak bilirkişi raporuyla bu hususların netliğe kavuşacağı kanaatine varılarak teminat karşılığı ihtiyati tedbirin kaldırılması taleplerinin reddine dair hüküm kurulmuştur” denildi.

DAVADA BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENİYOR

Öte yandan İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada bilirkişi raporunun beklendiği ancak raporun henüz mahkemeye ulaşmadığı öğrenildi. Mahkeme önceki celse, İstanbul, Marmara ve Boğaziçi üniversitelerinin vergi ve ticaret hukuku konularında uzman öğretim üyeleri arasında belirlenecek bilirkişi heyeti tarafından rapor düzenlenmesine karar vermişti.

NE OLMUŞTU…

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Booking.com’un Türkiye’de vergi ödemediğini bu nedenle de haksız rekabete yol açtığını iddia ederek internet sitesi hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemsi’nde dava açtı. Dava açıldıktan sonra TÜRSAB’ın başvurusu üzerine mahkeme, booking.com’un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye'de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulması için ihtiyati tedbir kararı aldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...