Sözcü Plus Giriş

Doların hareketi hız kazandı, 1 dolar kaç lira oldu?

Dolar hareketine devam ediyor, dolar kaç lira olur sorusu merak ediliyor. Dolar ve euroda sert bir yükseliş görülüyor. Öte yandan Reuters'ın geçtiği haberde Merkez Bankası Başkan yardımcısı ve Para Politikası Kurumu üyesi Erkan Kilimci görevi bırakacağı iddia edildi. Yaşanan bu gelişme de kurların yükselmesinde etkili oldu.

Sozcu.com.tr
06:56 -
Doların hareketi hız kazandı, 1 dolar kaç lira oldu?

Piyasalar kapalı olmasına rağmen  döviz hareketliliği sürüyor. Dolarda son durum birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. ABD ile yaşanan gerilimin ardından yükselen dolar kuru güne hareketli başladı. Dolar, alış 6,6573 TL satış 6,6607 TL’den işlem görüyor. Euro ise alış 7,7829 TL satış 7,8072 TL’den işlem görüyor.

Dolar güne yükselişle başladı. Dün TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 19,25 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM'ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacaklarını söylemişti.  Moody's, Türkiye'nin ardından banka ve şirketlerin de kredi notlarını aşağı çekmişti. İşte bu atmosferde kur hareketleri aşağıdaki gibi gerçekleşiyor:

Bank of America Merrill Lynch, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden gelecekteki ticari ilişkilere yönelik bir anlaşma olmadan ayrılması halinde global merkez bankalarının rezervlerinde tuttukları İngiliz Sterlini'nin bir kısmını satabileceklerini ifade etti.

Dolar/TL’deki bugünkü hareketi Bloomberg’e değerlendiren Rabobank stratejisti Piotr Matys, “Piyasa hala Merkez Bankası’nın arkalardan sıkılaştırma yapmasından çok faiz artırmasını bekliyor” açıklamasında bulundu.

Fidelity’de çalışan portföy yöneticisi Eric Wong Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Türkiye’de gördüklerimizden sonra hangi ülke sıradaki olacak diye piyasa kendine sormaya başladı” diyor.

İLGİLİ HABERSON DAKİKA/Reuters: Merkez Bankası başkan yardımcısı görevini bırakıyorSON DAKİKA/Reuters: Merkez Bankası başkan yardımcısı görevini bırakıyor
Son güncelleme: 00:11 31.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more