Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da simit fiyatına 25 kuruş zam geldi!

İstanbul'da simit, poğaça, açma fiyatına geçen pazartesi zam geldi ancak duyurulmadı. Daha önce 1.50 TL'den satılan simit fiyatı 1.75 TL'ye çıkarıldı. İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücel sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "İstanbul'da Simitçiler Odası olarak tüm kalem ürünlere 25 kuruşluk zam yaptık. Vatandaşın günlük aldığı simit fiyatı 1.50 TL'den 1.75 TL'ye çıktı."dedi.

Derin GÖKÇE
12:36 -
İstanbul’da simit fiyatına 25 kuruş zam geldi!

Türkiye’de bazı kalem ürünlere zam yapılırken artık kimseye duyurulmadan yapılıyor. İstanbul’daki simit fiyatlarına da aynen böyle bir zam yapıldı. İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücel sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Ham madde maliyetlerimiz inanılmaz yükseldi 60 liraya aldığımız simit unu şu an 100 TL’ye satılıyor. Susam fiyatı 9 liraydı şu an 18 liraya satılıyor. Akaryakıt, doğal gaz ve pekmez gibi ürünlere hiç girmiyorum. Biz de mecburen vatandaşımıza bu zammı yansıtmak zorunda kaldık. ” dedi.

İşte tüm simitçilere gönderilen güncel simit fiyat tarifesi;

whatsapp-image-2018-09-19-at-12-30-24

FIRSATÇILIK OLMASIN DİYE 25 KURUŞ ZAM

Fırsatçılık yapılmadığını da belirten Yücel,” Aslında normal şartlarda gerçek zammı uygulasak simit fiyatının 2 lira olması lazım. Ancak ‘fırsatçılık’ denir diye 25 kuruşluk bir zam yaptık. “ifadelerini kullandı.

ZAM PAZARTESİ YAPILDI

Zammın pazartesi gününden beri vatandaşa yansıtıldığını söyleyen Yücel, “Bu yeni fiyat tarifesi tüm simitçi esnafına gönderildi. Artık tüm simitçiler 1.75’den satış yapacak. Benim simit şubelerimin hepsinde şu an zamlı fiyattan satılıyor. ” dedi.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Yerli Üretim Logosu Tanıtım Toplantısı”nda spekülatif fiyat hareketlerini önlemeye yönelik yürütülen denetimlere ilişkin bilgi verdi. Pekcan, simit fiyatlarıyla ilgili bir soru üzerine de 81 milyon nüfusu etkilediği için ekmek üzerine yoğunlaştıklarını, ciddi bir çalışma yürüttüklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi.

derin.gokce@sozcu.com.tr

Son güncelleme: 15:14 19.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more