Sözcü Plus Giriş

Apollon Tapınağı’nı su bastı

Aydın'ın Didim ilçesindeki Milet Antik Kenti'nde bulunan Apollon Tapınağı'nın doğu bölümü, henüz kaynağı tespit edilemeyen bir nedenle sular altında kaldı. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ise, tarihi Apollon Tapınağı'nın zemininde oluşan su birikintilerine ilişkin, endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi.

15:06 -

Antik dönemin kehanet merkezi 2 bin yıllık Apollon Tapınağı’nın zemininin yarısına su doldu. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tapınağın bu hali 6 aydır sürerken, yağışların başlamasıyla suyun seviyesi artmaya başladı. Tapınağın doğu bölümünün hali böyleyken, diğer yarısı olan batı kısmında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

Suyun dolmasına yol açan kaynağın tespiti için jeofizik uzmanları ile Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Daire Başkanlığı (ASKİ) ekipleri, teknik inceleme başlattı. ASKİ yetkilileri, yapılacak detaylı çalışma sonrası konunun netlik kazacağını belirtti.

Tapınağın zeminine dolan suyun kaynağı belirlenemedi. Foto: AA

Tapınağın zeminine dolan suyun kaynağı belirlenemedi. Foto: AA

“Endişe edecek bir durum yok”

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ise, tarihi Apollon Tapınağı’nın zemininde oluşan su birikintilerine ilişkin, endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi. Yılmaz, yaptığı açıklamada Hisar Mahallesi’ndeki tarihi Apollon Tapınağı’nın zemininde oluşan su birikintilerinin yeni bir durum olmadığını, çalışmaların birkaç yıldır titizlikle sürdüğünü belirtti.

Zaman zaman oluşan su birikintilerine ilişkin, Alman kazı ekibi, Müze Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresinin (ASKİ) çalıştığını aktaran Yılmaz, “Buranın SİT alanı oluşu büyük makinelerin kullanımına engel. Endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla büyük iş makinelerinin girememesinden dolayı işin biraz daha yavaşlamasına neden olmakta. Çalışmalar elle ve teknik olarak sürmektedir.” dedi.

Yılmaz, “Amacımız herhangi bir esere, dokuya zarar vermeden çalışma yapmak. Yağmurla beraber artan su da oradan tahliye edilmektedir. Suyun geliş noktasıyla ilgili çalışmalar uzun süredir devam etmekte. Kaynağın bulunmasıyla ilgili ASKİ'nin araştırmaları sürüyor.” diye konuştu.

(AYDIN-Ajanlar)

Son güncelleme: 15:23 26.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more