Reklamsız Sözcü

Bakan yardımcısının makam aracının rutin bakım faturası: 185 bin TL

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bakan yardımcısına tahsis edilen zırhlı Mercedes bakıma gitti. Faturada yazan rakam ise 185 bin 973 lira. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise ihale bedelinin 169 bin TL olduğu ve bakım değil kaza sonrası onarım sonucu bu ücretin ortaya çıktığı bildirildi.

Bora ERDİN
09:52 -
Bakan yardımcısının makam aracının rutin bakım faturası: 185 bin TL

Kamuda kullanılan araçlardan tasarruf edilmesinin konuşulduğu şu günlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen bir haber dikkat çekti. ‘Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılıkları' tarafından bakanlığa ait zırhlı Mercedes'in bakımı için ihaleye çıkıldı. Rutin bakımlarının yapılması için hazırlanan ihale 15 Ağustos'ta Ankara'da gerçekleşti.

ihale-orta189 BİN LİRAYA ARAÇ BAKIMI

Tek şirketin katıldığı ihalenin devlete toplam maliyeti 185 bin 973 lira oldu. Bakan yardımcısına tahsis edilecek olan zırhlı Mercedes'in; fren balatası değişimi, yağ değişimi gibi basit bakımların yer aldığı listenin ilk maliyeti ise 169 bin lira oldu. Aradaki kur farkı ve işçilik maliyetleri de eklendiğinde rakamın 185 bin liranın üzerine çıktığı gözlendi.

28 Ağustos’ta ihaleye katılan şirket ile sözleşme imzalandı. Aracın teslim süresi ise otuz gün olarak belirlendi.

TASARRUF YAPILACAKTI

Geçtiğimiz ay Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamu kuruluşlarına gönderilen yazı ile buralardaki araç envanteri istendi. Tüm kamu kurumları, bakanlıklar, kamuya bağlı ilgili kuruluşlar, KİT’ler ve belediyelerden acil olarak sahip oldukları ve kiraladıkları araçların detaylarının paylaşılması talep edildi. Araçların hem sınıflarında hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceği bilgisi paylaşıldı. Tasarruf tedbirleri kapsamında gereksiz olan kamu araçları elden çıkarılacağı ve yeni araç alınmayacağı duyuruldu.

110 BİN ARAÇ VAR

2018 yılı bütçe gerekçesine göre belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 adet taşıt bulunuyor. Bunlardan 98 bin 852’si genel idare, 7 bin 77’si özel bütçeli, 4 bin 115’i yükseköğretim kurumları 87’si de düzenleyici ve denetleyici kuruluşlara ait.

BAKANLIK RESMİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Tarım Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde;

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

13.09.2018

BASIN DUYURUSU

13 Eylül 2018 tarihinde www.sozcu.com.tr uzantılı haber sitesinde yayınlanan “Bakan yardımcısının makam aracının rutin bakım faturası:185 bin TL” başlıklı haberle alakalı aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Söz konusu haberde, “Tarım ve Orman Bakanlığı'nda bakan yardımcısına tahsis edilen zırhlı Mercedes'in bakıma gittiği ve bakım maliyetinin 185 bin 973 lira olduğu” iddia edilmektedir.

Haberde yer verilen araç Bakan makamı tarafından kullanılan makam aracı olup, ifade ettiğiniz gibi bakan yardımcısı tarafından kullanılmamaktadır. Söz konusu araç, 25 Haziran 2018 tarihinde Şanlıurfa'dan Ankara'ya dönerken Aksaray-Ulukışla istikametinde trafik kazası yapmıştır.

Trafik kazası sonucunda yapılması zaruri olan maddi hasarların giderilmesi, onarım ve parça değişikliklerinin sağlanması maksadıyla araç için 4734 Sayılı kanunun 21/F maddesi kapsamında tarafımızdan ihaleye çıkılmıştır. Haberde iddia edildiği gibi ihaleye tek firma katılmamıştır. Ankara'da hizmet veren 4 adet yetkili firmaya ihaleye katılmak üzere davet yazısı gönderilmiş ve bu firmalardan 3 tanesi idaremizden ihale dokümanını satın almıştır. Bu firmalardan ikisi tekliflerini iletmişler, ihale komisyonunun değerlendirmesi sonucunda 169 bin TL ile en düşük teklifi veren firma ihaleyi almıştır.

Olay bundan ibaret iken; “bakan makamına ait olan hizmet aracı” haberlerde sanki “bakan yardımcısına hizmet ediyormuş” gibi gösterilmektedir. Yine haberde doğru olmayan ve iddia şeklinde yer verilen söz konusu rakam, makam aracının rutin bakım masrafı değil, kaza sonrası onarım ve parça değişimini kapsamaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın özellikle kamudaki araçlar konusunda uygulayacağı tasarruf tedbirlerine atıfta bulunarak, maksatlı bir şekilde kaleme alınan bu haber söz konusu sitenin niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bakanlığımızın bütün birimlerinde kullanılan araç-gereç ve ekipmanlar da kamu yararı hususu ziyadesiyle gözetilmekte, tasarruf konusunda da gerekli tüm tedbirler alınmakta ve uygulanmaktadır.

Sizin ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla tarafınıza sunulur.

Tarım ve Orman Bakanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:12 13.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more