Bedelli askerlikte 28 gün kalkacak mı? Askerler 28 günde neler yapacak?

Bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Bedelli askerlik teklifi Pazartesi günü saat 13.00'te komisyonda görüşülecek. 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğanlar için 15 bin TL bedel karşılığında 28 gün askerlik yapılacağı açıklanmıştı. Herkes için sürpriz olan 28 gün askerlik yapılması şartı tartışma konusu oldu. CHP, 28 gün şartının kaldırılmasını istedi. Yetkililerden konuya ilişkin açıklama geldi. Akıllara gelen bir diğer soru ise "28 günlük askerlikte neler yapılacak?" oldu. İşte bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler...

Bedelli askerlikte 28 gün kalkacak mı? Askerler 28 günde neler yapacak?

Bedelli askerlikte 28 günde neler yapılacak? AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, “Bu bedellinin öncekilerden farkı, 28 gün askerlik eğitimi olması. Bu eğitimi de askeri eğitim olarak değil, daha çok teorik eğitim olarak görmek gerekir. 28 günlük eğitim sürecinde; askeriye, toplumsal hayat, Türkiye’nin jeopolitiği, tarihi ve geleceği konusunda yetkin hocalar dersler verecek” dedi.

BEDELLİ ASKERLİKTE 28 GÜN ŞARTI KALKACAK MI?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Habertürk TV'ye yaptığı bedelli askerlik açıklamasında, “Sanmıyorum kalkabilir mi? Görüşülür bu. Farklı yöntemler geliştirilebilir. Geçmişte de bu yönde itirazlar oldu. 28 gün askerlik yapıyorlar, askeri gerekliliği görsünler diye pratikten geçiyor ama disiplini de bozuyor denilerek kaldırıldı. Herhalde bu prosedürden Savunma Bakanlığı'nın da değerlendirmeleri vardır” dedi.

28 günlük temel eğitim hakkında konuşan Yazıcı, “28 gün temel eğitimi alsın, durmasını kalkmasını, koşturmasını, silah kullanmayı öğrensin diye 28 günlük eğitim konulmuştur. Kanun teklifinde karşılandı kamuda özel sektörde çalışan ücretsiz izinli sayılacak. Sanmıyorum kalkabilir mi? Görüşülür bu. Farklı yöntemler geliştirilebilir. Geçmişte de bu yönde itirazlar oldu. 28 gün askerlik yapıyorlar, askeri gerekliliği görsünler diye pratikten geçiyor ama disiplini de bozuyor denilerek kaldırıldı. Herhalde bu prosedürden Savunma Bakanlığı'nın da değerlendirmeleri vardır” dedi.

Burdur'da bedelli heyecanı İlginizi Çekebilir Burdur'da bedelli heyecanı

CHP: 28 GÜN ASKERLİK ŞARTI KALDIRILSIN

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün askerlik yapma şartının kaldırılmasını istedi, profesyonel askerliğe geçilmesini önerdi.Yalım, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, özel sektörde çalışıp askerliğini yapmamış vatandaşların, askerlik için 28 gün iş yerinden ayrılmasının ciddi sıkıntıya yol açabileceğini vurguladı. Kişilerin askerliğini 28 gün yapması ile 6 ay-1 yıl yapması arasında bir fark bulunmadığını söyleyen Yalım, işverenle aynı sıkıntının yaşanacağını belirtti.

Yalım, 2011 ve 2014 yıllarında olduğu gibi askerlik yapma şartı aranmadan bedellinin çıkartılmasını isteyerek, “Bedelli son kez olmalıdır. CHP olarak ana hedefimiz profesyonel askerliğe geçiştir. Bu teklifle bedelli son bulmayacak, 2-3 yıl sonra yenileri gelecektir. Hükümete, Milli Savunma Bakanlığına tavsiyemiz; bir an önce altyapı hazırlanıp profesyonel askerliğe geçilsin.” ifadesini kullandı.

Bedelli askerlik yapanlar işten çıkmak zorunda mı? İşte 4 maddede cevabı... İlginizi Çekebilir Bedelli askerlik yapanlar işten çıkmak zorunda mı? İşte 4 maddede cevabı...

 

Ünlülerin gözü bedelli askerlik yasasında! İşte, bedelli bekleyen isimler... İlginizi Çekebilir Ünlülerin gözü bedelli askerlik yasasında! İşte, bedelli bekleyen isimler...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...