Sözcü Plus Giriş

Belediye Atatürk’ün heykelini hurdalığa attı

Adana’da yaşanan skandal vatandaşları isyan ettirdi. Adana'nın Yüreğir İlçe Belediyesi, kültür merkezi yaptığı parktaki Ata'nın heykelini kaldırdı. Heykeli bir daha da gören olmadı. Yıllar sonra heykel hurdalık alanda bulundu.

Mehmet SERBES
05:55 -
Belediye Atatürk’ün heykelini hurdalığa attı

Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'nde, kültür merkezi yapılan alandaki parkta yer alan Atatürk heykeli, belediyenin hurdalığına atıldı.

Kazım Karabekir Mahallesi'nde bulunan park alanı, belediye tarafından birkaç yıl önce kültür merkezi yapıldı. Park alanında bulunan Atatürk heykeli ise ortadan kaldırıldı. O tarihten bu yana mahalle sakinleri Atatürk heykelinin akıbetini merak etti. İşte o heykel AKP'li belediyenin şantiye alanındaki hurdalıkta bulundu.

05-ata-2-25cm

Atatürk'e yapılan saygısızlığın ortaya çıkması üzerine CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hurdalığın bulunduğu Yüreğir Belediyesi şantiyesine gitti. Bulut, Ata'nın değerlerinin son yıllarda sistematik bir şekilde hafife alınmaya çalışıldığını belirterek “Son dönemlerde toplumun bilinçaltında Atatürk'ün değerlerini yıpratmaya yönelik bir çalışma var. Bu da onun bir parçası” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut

05-ata1-15cm

CUMHURIYET'İN KURUCUSUNA BÜYÜK SAYGISIZLIK Atatürk'ün parktaki heykeli kaldırılıp belediyenin şantiye alanındaki hurdalığa konuldu. Bu manzara halkın tepkisine yol açtı.

BELEDİYE BAŞKANI'NA TEPKİ

Olaydan haberdar olan vatandaşlar da yapılana isyan etti. Atatürk'ün heykelinin Yüreğir'deki parklardan birine rahatlıkla yerleştirilebileceğini vurgulayan vatandaşlar, AKP'li Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'a tepki gösterdi. Vatandaşlar şunları söyledi: “Bu büyük bir çirkinlik. Bu hem Atatürk'e hem de Türk milletine hakarettir.”

BAŞKAN İDDİALARI YALANLADI

İddialarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ise “Sayın vekil iddiasının araştırmasını tam yapsaydı;  park içinden kaldırılarak korumaya alınan Atatürk heykelinin bir hurdalıkta olmadığını, kaldırılan Atatürk heykelinin oran ve ölçülerinin hatalı olduğu için  vatandaştan gelen geri bildirimlerle kaldırıldığını, yeniden düzenlenen park içinde tören alanı bulunmadığı için  bu parka Türk Bayrağı konumlandırıldığını, yeni Atatürk heykelinin  halen yapımı devam eden Adana Adliye Sarayı önünde yer alacak 10 dönümlük bir park içine, ölçü ve oranlamaları uygun şekilde yapılan  yenisinin konulacağını öğrenebilirdi.” diye iddialara tepki gösterdi.

Son güncelleme: 13:41 10.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more