Cumhur İttifakı’nda ‘af’ krizi!

AKP-MHP ittifakında 'af çatlağı' giderek büyüyor. MHP lideri Bahçeli'ye yanıt veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Cumhurbaşkanımıza saygı kırmızı çizgimizdir. Bahçeli'nin ifadeleri siyasi nezakete uygun değildir. Son derece yanlış buluyoruz" dedi.

Cumhur İttifakı’nda ‘af’ krizi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP'nin gündeme getirdiği ve Meclis'e de yasa tasarısı şeklinde sunulan af önerisi için “Biz cezaevine girenlerin kapısını rastgele açamayız. Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Şimdi birileri çıkarmış af, laf. Mağdur, mazlum ‘Affettim’ diyorsa o ayrı ama biz asla. O zaman adil, adaletle hükmeden iktidar olamazsınız.” yorumunda bulunmuştu.

Erdoğan'ın bu sözlerine ‘ittifak ortağı' Bahçeli'den çok sert yanıt geldi. “Sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarını titiz bir şekilde analiz ettik” diyen Bahçeli “Elbette kast edilen MHP'dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. ” dedi ve Erdoğan'ı “fuzuli bir demagoji yapmakla” suçladı.

Bahçeli'den Erdoğan'ın sözlerine çok sert yanıt | Son dakika haberleri“ELBETTE KAST EDİLEN MHP'DİR”

Bahçeli'nin açıklaması şu şekilde; “Sayın Cumhurbaşkanı’nın Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabının açılış töreninde yapmış olduğu konuşmayı, bu kapsamda şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimize yönelik değerlendirmelerini titiz bir bakış açısıyla takip ve analiz ettik. Sayın Cumhurbaşkanı, “şimdi birileri çıkarmış af, ne affı?” ifadeleriyle birlikte aynen şunları dile getirmiştir: “Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?”
Elbette kast edilen Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır. Uyuşturucuyla en çok mücadele veren,bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren ‘birileri’ diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü Hareket’tir.Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek,tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış,fuzuli bir demagojidir. Kanun teklifimiz 24 Eylül 2018 Pazartesi günü TBMM’ne sunulmuştur.Şu anda Adalet Komisyonu’nda görüşülmeyi beklemektedir.Adalet ve Kalkınma Partisi’nin değerli milletvekilleri teklifimizi tasvip etmiyorlarsa kabul etmezler,takdir ediyorlarsa onay verirler.Mesele bu kadar basittir. Hiç kimseyi zorlayan yoktur, baskı kuran yoktur. Milletin temsilcileri hür iradeleriyle gereği neyse onu yaparlar. Karar ve yetki TBMM’nindir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi’ni meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır. Siyasi nezaket ve nezahet, aynı zamanda ittifak ruhu ve duruşu muhataplarına inkâr ve ihmal edemeyecekleri sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun ifa ve ifadesi millete verilmiş sözlerin, milli bekayı muhafaza azminin tezahürü ve teminidir.”

SON AÇIKLAMA AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK’TEN: BAHÇELİ’NİN SÖZLERİNİ YANLIŞ BULUYORUZ

Bahçeli’nin sözlerine ise yanıt AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.  Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarıyla ilgili olarak “Cumhurbaşkanımız MHP'ye bir şey söyleyecekse söyler” dedi.
Bahçeli’nin Erdoğan’a yönelik açıklamalarını ‘yanlış bulduklarını’ belirten Sözcü Çelik “Bu sözler incitici, kırıcı cümlelerdir. Tekrarlanmaması gerektiğini ifade ediyoruz” diye konuştu.

Ankara’daki basın toplantısında konuyan Çelik “Cumhurbaşkanımız direkt konuşmayı sever. Cumhurbaşkanımız o gün yaptığı konuşmada MHP'yi kast edecek olsaydı direkt MHP kelimesini zikrederdi.Cumhurbaşkanımızın ima yoluyla bunu söylediğini ifade etmek cumhurbaşkanımızı tanımamaktır. MHP'yi ima edecekse cumhurbaşkanımızı MHP adını zikreder. Cumhurbaşkanımızın tarzı budur. Sayın Bahçeli'ni açıklamasında sayın cumhurbaşkanımıza yönelik ifade son derece yanlış bulduğumuzu söylemek isterim. Cumhurbaşkanımızın siyasi basireti tüm dünyanın malumudur. Sayın Bahçeli’nin Cumhurbaşkanımıza karşı kullandığı ifadeler siyasi nezaket, nezahet ve yüklenen sorumluluğa uygun bir yaklaşım olmamıştır. Biz AK Parti camiası olarak bunları kabul etmediğimizi açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza gösterilmesi gereken saygı AK Parti’nin kırmızı çizgisidir.” diye konuştu.

Bahçeli'den Erdoğan'ın sözlerine çok sert yanıt İlginizi Çekebilir Bahçeli'den Erdoğan'ın sözlerine çok sert yanıt