Özel ormana yapılacak 553 villa için ÇED’e gerek görülmedi!

İstanbul Beykoz’da Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına yapılacak 553 adet villa için “Çevresel Etki Değerlendirme-ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Villaların yapılacağı özel orman arazisinin sahipleri CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter ile İBB şirketlerinden KİPTAŞ. Projenin içinde Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kalyoncu da var.

Özel ormana yapılacak 553 villa için ÇED’e gerek görülmedi!

Geçtiğimiz temmuz ayında ZRS Yapı İnşaat tarafından İstanbul Beykoz'da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan alınan ön izinler doğrultusunda yapılacak 553 adet villa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yapılmıştı. Bakanlık villa projesini uygun bularak başlattığı incelemenin sonunda “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. Karar bugün (30 Kasım) Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü tarafından duyuruldu. Villa projesiyle ilgili hazırlanan dosyada, Beykoz Gümüşsuyu Köyü'nde toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik alan üzerinde yapılacak 533 adet villa projesinin inceleme ve değerlendirme sürecinde eksiklikler tespit edildiği kaydedildi.

SPOR TESİSLERİ YAPILMAYACAK

Eksikliklerin giderildiği sırada faaliyet sahibi ZRS YAPI İnşaat Ticaret A.Ş'nin proje sahasından 267 numaralı parseli çıkartarak projeye devam edeceğinin bildirdiği aktarıldı. Şirketin üzerinde herhangi bir çalışma yapılmayacağını taahhüt ettiği 267 numaralı parsel Dereseki Köyü'nde yer alıyor ve 111 bin metrekarelik alana sahip. Tarla niteliğindeki bu parsele bir adet spor merkezi, bir adet spor kulübü, 20 adet konaklama tesisi, 13 adet spor tesisi, 30 adet dükkan, 20 adet restoran, bir adet süpermarket, 75 adet ofis, bir adet otopark, bir adet cami, bir adet ilkokul, bir adet ortaokul, 1 adet lise yapılması planlanıyordu.
villalar-icin-karar-880-2

12 METRE YÜKSEKLİK

267 numaralı parsel proje dışına çıkarılınca villa projesinin kapladığı alanın büyüklüğü 2 milyon 359 bin 157 metrekareye indi. Proje kapsamında bu alanda 286 bin 714 metrekare kapalı inşaat yapılacak. Projede 207 bin 744 metrekare yol ve 52 bin 442 metrekare peyzaj alanı, 20 bin metrekarelik alan sahip bin 219 araç kapasiteli kapalı otopark planlanıyor. Yapılacak 553 adet villa, bodrum kat+zemin kat+1 kat olarak planlandı. Villaların yükseklik sınırı 12 olarak belirlendi.

SAHİPLERİ DİKKAT ÇEKİCİ

Projenin yapılacağı 3 ayrı parselin sahipleri de oldukça dikkat çekici. 7 bin 834 metrekarelik 268 numaralı parsel ile 1 milyon 795 bin 514 metrekarelik 4 numaralı parsel ünlü Merter ailesine ait. Tapu kaydında adı bulunan Mehmet Berke Merter, CHP'nin İBB Meclis üyesi. 554 bin 843 metrekarelik 360 parsel de İBB şirketlerinden KİPTAŞ'a ait.
villalar-icin-karar-880-3

Tapu sahipleri olan Merter ailesi ve KİPTAŞ'ın Özyazıcı İnşaat ile arasında “Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” bulunuyor. Özyazıcı İnşaat'ın sahibi Ahmet Özyazıcı. Özyazıcı projenin yüklenicisi olan ZRS İnşaat'ın da yönetim kurulu başkanı yardımcısı. ZRS İnşaat'ın yönetim kurulu başkanı ise Turkuvaz Medya Grubu'nun da Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Kalyoncu…

KUTU: İNŞAAT ALANINDA 4 BİN AĞAÇ SAYILDI

Proje tanıtım dosyasında yapılaşma ön izin sahası içerisinde 11 bin 328 adet, bağlantı yolu alanlarında ise 284 adet olmak üzere toplam 11 bin 612 adet ağaç tespit edilmişti. Analizler sonucunda inşaatın yapılacağı saha içerisinde 4 bin 474 adet ağaç sayılmıştı.
villalar-icin-karar-880-4

KORUMA DERECESİ DÜŞÜRÜLDÜ

553 villanın yapılacağı parseller Kuzey Kirazlı Ormanı ve Güney Kirazlı Özel Ormanı olarak kayıtlı. Mevzuata göre özel orman alanlarında izin almak ve yatay alanın yüzde 6'sını geçmemek kaydıyla imar planlarına uygun inşaat yapılabiliyor. Proje sahası 1995 yılında “Doğal Sit alanı” ilan edilmiş, 2015 yılında ise İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun koruma derecesini düşürmek için yaptığı düzenleme ile inşaatın önü açılmıştı.