Sözcü Plus Giriş

Kasırga kuzeye döndü! Sözcü açıkladı, Meteoroloji doğruladı…

Hafta ortasından beri Türkiye'nin gündemine son dakika haberleriyle oturan kasırganın yurda ulaşmasına çok kısa süre kaldı. Küresel tahmin sistemlerinin kasırganın yönü üzerine yeni senaryolar eklediği görüldü. Hava sistemi Ege Denizi üzerinde kuzeye doğru yol alarak İzmir'de beklenenden daha az etki gösterecek, ancak bu durumda Çanakkale ve Edirne'de risk oranı bir miktar daha artmış olarak görülüyor. Sabah saatlerinde sozcu.com.tr tarafından duyurulan fırtınanın yön değiştirdiğine dair haberleri Meteroloji Genel Müdürlüğü de yaptığı açıklamayla doğruladı. Meteoroloji yeni bilgilendirmeyle, Ege'de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması beklendiğini duyurdu...

Berk CÖMERT
08:54 -
Kasırga kuzeye döndü! Sözcü açıkladı, Meteoroloji doğruladı…

Türkiye’nin gündemi kasırga! Hava sistemine dair son dakika haberleri, hazırlıksız yakalanmak istemeyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Türkiye’ye Yunanistan’ın güneyindeki Mora ve Girit arasındaki bölgeden yaklaşan kasırgaya dair son tahminlerde kuzeye doğru bazı rota sapmaları görülüyor. Sabah saatlerinde Sözcü tarafından duyurulan rota değişikliğini Meteoroloji Genel Müdürlüğü de yaptığı açıklamayla doğruladı.

METEOROLOJİ SAAT 13:00’DA DOĞRULADI

Kasırganın yön değişikliği hakkında Meteoroloji Genel Müdürü Çoşkun: “Marmara’nın batısı ve kıyı Ege’de beklenilen rüzgar şiddeti ve yağış miktarının bir miktar azalması bekleniyor”  açıklamasını yaptı.

Genel Müdür Coşkun, ülkenin kıyı Ege kısımları ile Marmara’nın batısında etkili olması beklenen Tropik Fırtına ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizin batı kıyılarını yarın sabah saatlerinden itibaren etkilemesi beklenilen Orta Akdeniz’de oluşan tropik fırtınanın; bugün yapılan son tahminlerde hareket yönünün değişerek, Mora Yarımadası üzerinden Ege Denizi üzerine kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi tahmin ediliyor” ifadesini kullandı.

KASIRGANIN ROTASI KUZEYE DÖNSE DE TEDBİR ŞART

Yapısı itibariyle yönünü kestirmenin çok zor olduğu hava sistemi yurdumuza yaklaşmaya devam ederken en çok merak edilen konu, ilk ve en kuvvetli olarak hangi şehrimize geleceği, nasıl etkiler oluşturacağı. Bu konuda tahmin sistemlerinin son senaryolarına göre kasırganın Mora’dan geçerek etkisini kısmen kaybedip Ege Denizi’nde kuzeye doğru ilerlemesi bekleniyor. Yeni senaryoya göre hava sisteminin Çanakkale, Edirne dolaylarında etkili olabileceği tahmin ediliyor. Ancak değişken bir rota izleyen hava sistemi için son gelişmeler yakından takip edilerek önlemlerin elden bırakılmaması gerekiyor. Yaklaşan hava sistemine dair haberler ve uyarılar güncel olarak sozcu.com.tr’de olacak.

hava-durumu-kasirga-son-dakika_16_9_1538200063

Küresel tahmin sistemlerindeki son verilere göre kasırga yönünü bir miktar kuzeye çevirdi. Son tahminlere göre İzmir’de risk azalırken kuzey kesimlerde arttı.

AŞIRI YAĞIŞ RÜZGARDAN DAHA ÇOK ETKİLEYEBİLİR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göreyse Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın ülkenin batı kesimlerini etkilemesi tahmin ediliyor. Yapılan son değerlendirmelere göre, bu sistemle birlikte İstanbul'a pazar günü Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın etkisiyle yerel olarak metrekareye 50 ila 100 kilogram sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış düşmesi bekleniyor. Ege'nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara'nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli), Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50 ile 100 kilogram/m2) yağış beklendiği belirtildi.

İLGİLİ HABERİstanbul Valiliği'nden son dakika tropik fırtına uyarısıİstanbul Valiliği'nden son dakika tropik fırtına uyarısı

 

İLGİLİ HABERKandilli: İstanbul için büyük risk gözükmüyorKandilli: İstanbul için büyük risk gözükmüyor
Son güncelleme: 13:09 01.10.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more