Sözcü Plus Giriş

Bel bölgesindeki yağlanmanın suçlusu bulundu

Hollanda'da bulunan Leiden Üniversitesi'nde görev yapan Rachida Rafiq ve ekibi, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın sebeplerini araştırdı. İşte sonuçlar...

null
Güncellenme: 10:04, 24/05/2018
Bel bölgesindeki yağlanmanın suçlusu bulundu

Hollanda’da yürütülen bir araştırma, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın  D vitamini eksikliğine işaret ettiğini ortaya koydu.

Leiden Üniversitesinden Rachida Rafiq ve ekibinin yürüttüğü obeziteyle ilgili verilere dayanarak hazırlanan çalışmada, karın çevresindeki yağlanma ile D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtildi. Rafiq, çalışmada elde edilen bulgulara göre, daha çok bel ve göbek bölgesinde yağlanması olan kişilerin D vitamini eksikliği riskiyle karşı karşıya olduğunu, bu kişilerin kan testiyle D vitaminine baktırması gerektiğini söyledi. Araştırma sonuçlarının bu hafta İspanya’nın Barselona kentinde yapılacak Avrupa Endokrinoloji Derneğinin toplantısında değerlendirileceği belirtildi.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar vücuttaki D vitamini eksikliğinin glukoz (şeker) dolaşımı ve insülin seviyeleri üzerine etkili olduğunu gösteriyor.

AA

İlginizi ÇekebilirObezitenin anahtarı onlarda mı: Kahverengi yağlar ve Nrf1 molekülüObezitenin anahtarı onlarda mı: Kahverengi yağlar ve Nrf1 molekülüİlginizi ÇekebilirSağlıklı bir şehir nasıl olmalı? Yaşadığınız şehir size kilo aldırıyor olabilir mi?Sağlıklı bir şehir nasıl olmalı? Yaşadığınız şehir size kilo aldırıyor olabilir mi?
Yayınlanma Tarihi:17:03,