Bel bölgesindeki yağlanmanın suçlusu bulundu

Hollanda'da bulunan Leiden Üniversitesi'nde görev yapan Rachida Rafiq ve ekibi, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın sebeplerini araştırdı. İşte sonuçlar...

Bel bölgesindeki yağlanmanın suçlusu bulundu

Hollanda’da yürütülen bir araştırma, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın  D vitamini eksikliğine işaret ettiğini ortaya koydu.

Leiden Üniversitesinden Rachida Rafiq ve ekibinin yürüttüğü obeziteyle ilgili verilere dayanarak hazırlanan çalışmada, karın çevresindeki yağlanma ile D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtildi. Rafiq, çalışmada elde edilen bulgulara göre, daha çok bel ve göbek bölgesinde yağlanması olan kişilerin D vitamini eksikliği riskiyle karşı karşıya olduğunu, bu kişilerin kan testiyle D vitaminine baktırması gerektiğini söyledi. Araştırma sonuçlarının bu hafta İspanya’nın Barselona kentinde yapılacak Avrupa Endokrinoloji Derneğinin toplantısında değerlendirileceği belirtildi.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar vücuttaki D vitamini eksikliğinin glukoz (şeker) dolaşımı ve insülin seviyeleri üzerine etkili olduğunu gösteriyor.

AA

Obezitenin anahtarı onlarda mı: Kahverengi yağlar ve Nrf1 molekülü İlginizi Çekebilir Obezitenin anahtarı onlarda mı: Kahverengi yağlar ve Nrf1 molekülü Sağlıklı bir şehir nasıl olmalı? Yaşadığınız şehir size kilo aldırıyor olabilir mi? İlginizi Çekebilir Sağlıklı bir şehir nasıl olmalı? Yaşadığınız şehir size kilo aldırıyor olabilir mi?
Loading...