Sözcü Plus Giriş

Doktorlar bugün ‘çılgın çoraplar’ giyiyor. İşte nedeni…

Bugün sosyal medyada doktorlar tarafından #CrazySocks4Docs ve #DikkatTükenmişlikVar etiketiyle yapılan paylaşımlar dikkat çekiyor. Peki bu paylaşımların sebebi ne?

Eser AKGÜL
Güncellenme: 15:15, 01/06/2018
Doktorlar bugün ‘çılgın çoraplar’ giyiyor. İşte nedeni…

Dünyanın pek çok ülkesinde sağlık çalışanları aynı ortak sorunu yaşıyor; aşırı iş yükü. İşte bu soruna dikkat çekmek amacıyla başlatılan sosyal medyadaki kampanya dikkat çekici çoraplarla yapılıyor.

Dünya çapında birçok doktor bugün çılgın çoraplar giyiyor ve fotoğraflarını dünya çapında #CrazySocks4Docs, Türkiye’de #DikkatTükenmişlikVar etiketleri ile paylaşıyorlar. Amaçları ise yoğun iş yüküne, yaşadıkları psikolojik baskıya ve bunların neticesinde ortaya çıkan psikolojik sorunlarına dikkat çekmek. Yapılan paylaşımlarda doktorların birbirlerine nasıl olduklarını sorduklarını görüyoruz.

“50 DOKTORDAN 1’İ İNTİHARA TEŞEBBÜS EDİYOR”

DHA’nın haberine göre Tıp doktoru olan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, sağlık çalışanlarının zihinsel ve ruhsal sorunlarına dikkat çekmek için dünya genelinde yapılan ‘Çılgın Çoraplar’ etkinliğine destek verdi. İki ayağına farklı çoraplar giyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Biçer, her 4 doktordan 1’inin intiharı düşündüğünü, 50 doktordan 1’inin intihara teşebbüs ettiğini, 5 doktordan 1’inin depresyon tedavisi gördüğünü öne sürdü.

Sağlık çalışanlarının ruh sağlığına dikkat çekmek istediklerini dile getiren Dr. Biçer, “Sağlık çalışanlarının üzerinde performans sisteminin uygulanması nedeniyle yoğun bir baskı var. Her şey ticarete dönüştü. İnsan sağlığını birinci planda tutmak üzere eğitim almış hekimler bu sisteme uyum sağlamakta güçlük çekiyor. Hekimlerin giderek artan intihar oranları rakamlarla belli. Sağlık Bakanlığı’ndan bu rakamları istediğimizde sağlıklı verilere ulaşamıyoruz. Çeşitli kuruluşların yaptığı araştırmalarda antidepresan kullanımının arttığını görüyoruz. Doktorlar işe gelirken mutlu gelmiyor” diye konuştu.

İşte o paylaşımlardan birkaçı…

Yayınlanma Tarihi:13:47,