Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Kamu ihalelerinde beşi bir yerde!

31 Aralık 2018

Dünya Bankası'nın yayımladığı verilere göre, dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirketten 5 tanesi Türkiye'de… Bunu dünyanın neresinde söylersen söyle kimse inanmaz bir şeylerin dönmediğine…
Dünyada 197 ülke içinden, Türkiye gibi can çekişen bir ekonomiden, “5 şirket” ki hepsi inşaat işinde, dünyanın ilk 10'u içerisinde… Hayatın doğal akışına ters… Bu kadar ihale hep aynı şirketlere verilmez. Her şeyden önce ayıptır! İnsan alırken utanır, verirken sakınır!

★★★

2017 yılında, yaklaşık 21 bin şirketin bölüştüğü 100 milyar liralık kamu ihale pastasının üçte birini sadece 5 şirket yedi! Geri kalan binlerce şirket ihalelerin piyonları gibi… Teklif verdi, şartnameyi yerine getirdi.
Alt yapıdan girdiler, üst yapıdan çıktılar. Enerjiden yola, köprüden ve barajlara, kanalizasyondan havalimanına, doğalgazdan demiryolu hatlarına… Nerede Hazine garantili iş varsa bu şirketler hep orada… Doyamadılar imza atmaya…

★★★

Dünya Bankası'nın bile dikkatini çekti. Kimse de çıkıp “Türkiye 5'ten büyüktür” demedi! Bu şirketler ihale sektirmedi.
Osmangazi Köprüsü, Japon menşeli… Yavuz Sultan Selim Köprüsü İtalyan menşeli… Avrasya Tüneli Güney Kore menşeili… Marmaray Japon menşeli…
Tren yollarının hepsinde İspanyol, İtalyan, Çin, Alman, Fransız imzası var. İhaleyi alanlar ise yerli ve milliydi… Nitekim ihale şartnamesi bunu gerektirdi!

★★★

Yapan yabancı, yaptıran kamu… Milyarlarca dolarlık ihaleleri alıp imzaları atan, taşeronlarla işi kotarıp adını dünyaya duyuran hep aynı şirketler.
AKP'nin geldiği günden yana bu şirketlerin uçarcasına, devasa oranda büyümesinin vardır bir hikmeti. Şu şansa bakın ki iktidara yakın olmaları ortak özellikleri…

★★★

AKP iktidara geldiğinde ilk icraatı ihale mevzuatının Avrupa Birliği standartlarına çıkarılmasıydı. Hemen Kamu İhale Kanunu değişti.
Olmadı yine değişti. Yeniden değişti. Hep değişti. Tam 186 defa değişti! “Hop kardeş ne yapıyorsun?” diye soran olunca, “Avrupa Birliği'ne uyum falan filan” dediler. Hâlbuki Avrupa Birliği; “Bu ihale kanunlarıyla Avrupa Birliği'ne üye olamazsınız” diye uyardı, duymazdan geldiler.

★★★

Sonunda el kaldırıp indirmekten onlar da sıkıldı. “Pazarlık usulü ile ihaleye çıkılabilir” hükmü esas alındı. Ortam rahatladı. Memleket parsel parsel paylaşıldı.
Hâlâ yakalanan “geri zekâlı” çok olunca, kamu ihalelerine fesat karıştırmak hapis yatmayı gerektiren suç olmaktan çıkartıldı.
Yakalanmasınlar diye de “ticaret sır” diye bir kavram ortaya atıldı. Hırsızlığı yapan değil bunu araştırana dava açıldı! Sorsan; Adamlar yol yaptı!

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more