Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Listeler fırfır!

23 Mayıs 2018

Şamil'in ismi çizik yedi.
Petek'i paket ettiler.
Külünk'ü gömdüler.
Damat ise birinci sırada.
Kurucu oğlu arkasında.
Seçimler yapılsın.
Uçacak Türkiye!
Kaldır el.
İndir el.
Kabul edenler.
Etmeyenler.
Adı halkın milletvekilidir; lider arzusuna göre parmak kaldırıp parmak indirir. Gizli oylamada bile lider, “Milli İrade böyle istiyor” diye emir gönderince “beyaz pusulayı” sandığa atar. Adı Milletvekili ama esasında “Tek adamın imtiyazlı parmak kaldırıcısı” olmayı peşinen kabul etmiştir.

* * *

Meclis ilk açıldığında yemin töreni sırasında ismi ile soy ismi seçildiği kentin adı ile birlikte okunur, kürsüye gelişini Meclis TV naklen canlı yayınlar.
4 yılda 2 kez adı geçer.
Hepsi bu!
Görüşüne başvurulmaz.
Lider istemediği için Meclis'te “soru önergesi” verip bir konunun aydınlanmasını bile isteyemez. Dört yılda sadece birkaç kez; Meclis'te kavga çıktığında en sert yumruğu ve en çevik tekmeyi atıp, en ağır küfrü savurduğunda gazetelere, TV'lere “ibretlik haber” olur. Bir de lidere “size dokunmak ibadettir” övgüsü yağdırdığında yandaş gazetelerde tek sütun “hatır haberi” yayınlanır.
O kadar.
Bütün yasama görevi bu.
Bu çirkin, geri ve ilkel yapı; milletvekiline 4 yıl boyunca “kaldır parmak-indir parmak lidere figüran ol” görevi ve “gel kapımda temizlikçi ol dese giderim” deme yağcılığı yüklüyor, o kadar.

* * *

Listeler fırfır!
Şu isim girmiş.
Bu isim girmemiş.
Hiç önemi yok.
Bugün seçmen ikiye ayırıldı: Eski yapıya “istikrar bozulmasın” diye devam diyecekler; “figüran vekil tipine” razılar. Eski yapı paramızı pul etti; 1 dolar 5 TL'ye koşuyor. Ekmeğimiz küçüldü, geçmişimiz ve geleceğimiz satıldı “tamam artık gitsin” diyenler; Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek'in taşıyıcılığını yaptığı 5 liderli yenilenme birlikteliğine destek veriyorlar. Eski yapının temsilcileri Referandum'da İstanbul, Ankara, İzmir dahil 13 büyük kentte kaybetmişti. Bu seçimde “Yeter artık Tamam” diyen büyük kent sayısı 20-25'e çıkabilir.
Listelere takılma!
Yeni rüzgar esiyor!
ÖZÜR: Pazartesi günü bu köşede yayınladığım “Mal Beyanı” Can Yücel'in değil Metin Üstündağ'ın şiiridir. Can Yücel öbür dünyadan ve Metin Üstündağ bu dünyadan beni affetsin.

sozcu-banner-1
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more