Sözcü Plus Giriş

Endonezya’da sel felaketi: Ölü sayısı her dakika artıyor

Endonezya'nın Papua eyaletinde meydana gelen selde, en az 70 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Yetkililer ölü sayısının daha da artmasından endişe ettiklerini duyurdu.

Güncellenme: 12:03, 17/03/2019
Endonezya’da sel felaketi: Ölü sayısı her dakika artıyor

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, eyaletin başkenti Jayapura’da dünden bu yana etkili olan şiddetli yağışların neden olduğu selde, 50 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Selde, 59 kişinin yaralandığını ifade eden Nugroho, yaralıların tamamının hastaneye sevk edildiğini aktardı. Fakat bu açıklamanın ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken yetkililer ölü sayısının 70’e çıktığını duyurdu.

Selden en çok etkilenen Jayapura’ya bağlı Sentani bölgesinde 63 kişinin öldüğünü aktaran yetkililer, Ampera bölgesinde de 7 kişinin öldüğü bilgisini paylaştı.

 

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği afet bölgesinde, henüz ulaşılamayan yerlerin olması dolayısıyla can kayıplarının artmasından endişe ediliyor.  Öte yandan, tahliye edilen afetzedelere yardım çalışmalarına başlandığı bildirildi. Güney Sulawesi eyaletinde, ocak ayında şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanlarda 68 kişi ölmüştü. Muson yağmurlarının etkisinde olan ve tropikal iklimin yaşandığı Endonezya’da, yıl genelinde aşırı yağışlar nedeniyle sıklıkla su baskını ve toprak kayması meydana geliyor.

Yayınlanma Tarihi:08:10,