Sözcü Plus Giriş

İran, Japonya’dan yardım isteyecek

İran, ABD'nin uyguladığı petrol yaptırımlarını hafifletmesi için Japonya'dan Tahran ve Washington arasında arabuluculuk yapmasını isteyecek.

15:38 -
İran, Japonya’dan yardım isteyecek

Konu ile ilgi bilgi İranlı yetkililer tarafından verildi. İran ve ABD arasındaki gerilim Orta Doğu’da yeni bir askeri çatışma endişelerini kuvvetlendirirken, 1979 İslam Devrimi’nden bu yana İran’ı ziyaret eden ilk Japon lider olan başbakan Shinzo Abe Tahran’a geldi.

Üst düzey İranlı bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada “Japonlar, İran ve Amerika arasındaki devam eden gerilimi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bir iyi niyet göstergesi olarak, Amerika ya haksız petrol yaptırımlarını kaldırmalı ya muafiyetleri uzatmalı ya da (yaptırımları) askıya almalı” dedi. Japonya, İran’la da iyi diplomatik ilişkileri olan bir ABD müttefiki olarak İran ile ABD arasında arabuluculuk yapacak eşsiz bir konumda olabilir.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka İranlı yetkili “Abe, (petrol yaptırımlarının hafifletilmesi) için harika bir arabulucu olabilir … Japonya, İran’a her zaman saygı duydu ve Abe (Ortadoğu) bölgesine zarar verebilecek devam eden gerilimi yatıştırmak için çok yapıcı bir rol oynayabilir” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more