ABD’den flaş Türkiye açıklaması

ABD’nin Suriye’den askerlerini çekeceğini açıklamasının ardından Washington-Ankara arasındaki ilk üz düzey temas için gelecek olan ABD Başkanı udonald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan kritik açıklama; Bolton, PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD-YPG’yi kastederek, "Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri korumaya yönelik anlaşma sağlanmadan ABD askerlerinin çekilmesi gerçekleşmeyecek" dedi.

ABD’den flaş Türkiye açıklaması

Türkiye'den önce gittiği İsrail'de gazetecilere konuşan Bolton ayrıca, Suriye’de IŞİD örgütlenmesinden geriye kalanların da bölgeden temizlendiğinden emin olunduğunda askerlerin çekilebileceğini ifade etti.

Bolton şöyle konuştu;

“Askerlerimizi tehlikeye atmamak ve aynı zamanda Başkan Trump’ın, bizimle birlikte mücadele eden Suriyeli muhalif kuvvetlerin hayatlarının tehlikeye atılmayacağı talebini de karşılamak için, Türkiye’nin ABD ile koordine olmadan ve en azından ABD ile fikir birliğine varmadan herhangi bir askeri müdahalede bulunacağını düşünmüyoruz.”

'Türkiye'nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır' İlginizi Çekebilir 'Türkiye'nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır'

Bolton, ABD’nin Suriye’den çekilmesi için bir takvim olmadığını ve şartların yerine getirildiğini gördükten sonra ‘bir takvimden bahsedilebileceğini’ söyledi.

ABD’nin Suriye’den çekileceğine ilişkin açıklama Aralık ortasında bizzat Başkan Trump tarafından yapılmıştı. Trump, “hepsi evlerine dönüyor, hepsi artık geri dönüyor” demişti. Trump, Aralık’taki açıklamasında ayrıca ‘IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını’ söylemişti.

ABDli yetkililer de Amerikan birliklerinin Suriye’den çekilmesi için 30 gün tanındığını ifade ediyordu.