ABD’den Türkiye’ye yaptırım! Trump imzaladı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump'ın bakanlığa Türkiye'ye yönelik yaptırım getirme yetkisi tanıyan bir başkanlık kararnamesini imzaladığını ancak yaptırımların şu anda uygulanmayacağını duyurdu.

Mnuchin, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın Hazine Bakanlığına Türkiye’ye yönelik “birincil ve ikincil yaptırımlar getirmesi” için yetki veren bir başkanlık kararnamesi imzaladığını belirtti. Trump’ın Suriye’deki Barış Pınarı Harekâtı’ndan “endişe duyduğunu” belirten Mnuchin, “Başkan, Türkiye’nin tek bir DEAŞ savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesinin zorunlu olduğunu açıkça söylemek istiyor” ifadesini kullandı.

Pentagon'dan skandal bir açıklama daha! 'Onlarla diğer bölgelerde birlikteyiz' İlginizi Çekebilir Pentagon'dan skandal bir açıklama daha! 'Onlarla diğer bölgelerde birlikteyiz'

“YÜRÜRLÜĞE KOYMAYACAĞIZ”

“Yaptırımları şu anda yürürlüğe koymayacağımızı söylemek isterim” ifadesini kullanan Mnuchin, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile yaptırımlar konusunda danışma halinde olacaklarını vurguladı. Mnuchin, “Türkiye’nin finansal kurumlarını, dikkatli olmaları ve kendilerine yaptırım gelebileceğini konusunda uyarıyoruz. Bir kez daha söylüyorum şu anda bir yaptırım yok. Ancak bu bize verilen en geniş başkanlık yetkileri olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Trump'tan 'Türkiye' açıklaması: Çok az ülkenin gördüğü türden yaptırımlar uygularız İlginizi Çekebilir Trump'tan 'Türkiye' açıklaması: Çok az ülkenin gördüğü türden yaptırımlar uygularız

Yaptırımların “güçlü” olacağını belirten Mnuchin, “Umarım bu yaptırımları kullanmak zorunda kalmayız, ama gerekirse Türkiye’nin ekonomisini kapatırız.” ifadesini kullandı.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...