Sözcü Plus Giriş

Suriye’den çekilen ABD askerleri için Irak’tan flaş açıklama

Irak Ordusu, Suriye’den çekilen ABD askerlerinin Irak’ta kalmasına yönelik bir izin bulunmadığını, Amerikan askerlerinin Irak topraklarını sadece geçiş için kullanabilecekleri duyurdu.

Sozcu.com.tr
13:17 -
Suriye’den çekilen ABD askerleri için Irak’tan flaş açıklama

Reuters’ın haberine göre; Irak’tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Suriye'den çekilen tüm Amerikan askerleri, Irak Kürt Bölgesi'ne girmek için onay almıştır. Bu askerlerin Irak'ta kalması için herhangi bir izin verilmemiştir.”

Irak tarafından yapılan açıklama, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) açıklamasıyla çelişiyor.

Pentagon, Suriye'den kaydırılacak yaklaşık 1000 Amerikan askerinin Irak'ın batısına geçeceğini ve burada merkezi hükümete  IŞİD'le mücadele konusunda destek olacağını duyurmuştu.

Ancak daha sonra üst düzey bir Pentagon yetkilisi, bu planın değişebileceğini ve henüz hiçbir şeyin net olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan’da konuşan ABD Savunma Bakanı Mike Esper de Amerikan askerlerinin Suriye’de sonsuza dek kalmayacağını söyledi.

Esper, “Amaç Irak’ta sürgit kalmak değildir, amaç askerlerimizi çekmek ve sonunda eve getirmektir” ifadelerini kullandı.

Irak'ta şu an eğitim ve IŞİD'e karşı mücadele amacıyla yaklaşık 5 bin ABD askeri bulunuyor. Ancak Suriye'deki askerlerin durumu belirsizliğini koruyor.

İLGİLİ HABERErdoğan-Putin görüşmesi öncesi İngiliz gazetesinden kritik analizErdoğan-Putin görüşmesi öncesi İngiliz gazetesinden kritik analiz
Son güncelleme: 15:57 22.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more