Sözcü Plus Giriş

Bloomberg: Varlık Fonu uluslararası piyasalardan borçlanmayı planlıyor

Bloomberg haber ajansının haberine göre Türkiye Varlık Fonu yurt dışı piyasalardan borçlanmayı planlıyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin borçları dışında, Türkiye Cumhuriyeti devletine ait kamu şirketlerinden oluşan Varlık Fonu da tahvil piyasalarından borçlanacak.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:06, 10/10/2019
Bloomberg: Varlık Fonu uluslararası piyasalardan borçlanmayı planlıyor

Bloomberg News’un haberine göre Türkiye Varlık Fonu gelecek yıl uluslararası tahvil piyasalarından borçlanmayı planlıyor. İhracın 2020’nin ilk yarısında yapılması öngörülüyor.

Konuşa yakın kaynaklara göre ihraç, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye Varlık Fonu’na ilişkin değerlendirmelerinin alınmasından sonra gerçekleştirilecek. Türkiye Varlık Fonu, ihraç öncesi tamamlanması gereken finansal raporları için uluslararası bir danışmanlık şirketinden yardım alacak.

DEVLETİN BORCU VARLIK FONU’NA YAZILACAK

Kararı sozcu.com.tr’ye değerlendiren SÖZCÜ yazarı Murat Muratoğlu ülkedeki kurumlardan hiçbirinin devletten daha uygun koşullarla ve düşük faizde borç alamayacağını belirtti. Muratoğlu, “Ülkedeki kurumlardan hiçbiri devletten daha uygun koşullarla borç bulamaz” diye konuştu.

Muratoğlu devletin borç alırken arkasında Hazine’nin olduğunu söylerken, “Bu düzenleme geçerse Varlık Fonu’nun aldığı borç devletin gözükmeyecek çünkü Varlık Fonu anonim şirket. Böylece kamu borçlu gözükmeyecek borç Varlık Fonu’na yazılacak” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirTürkiye Varlık Fonu ile ilgili soru işaretleri artıyorTürkiye Varlık Fonu ile ilgili soru işaretleri artıyor
Yayınlanma Tarihi:13:34,