İthal hayvan skandalı

Tarım Bakanlığı’nın ithaline izin vermediği ve özellikle Romanya’da bulunan bazı hayvan ırklarının Türkiye’ye girdiği, 13 bin 420 büyükbaş hayvandan bin 637’sinin ise karantinada öldüğü belirlendi

İthal hayvan skandalı

Tarım Bakanlığı tarafından ithaline izin verilmeyen bazı hayvan ırklarının Türkiye'ye girdiği, 13 bin 420 büyükbaş hayvandan bin 637'sinin ise karantinada öldüğü belirlendi. Karantina süresine uyulmadan da, 850 küçükbaş, 25 bin de büyükbaş hayvanın piyasaya sürüldüğü açıklandı.

Sayıştay, hazırladığı raporda “Bu hayvanlarla ilgili ihracatçı ülkede yeterli tetkikler yapılmamış” değerlendirmesinde bulundu. İthal edilen hayvanların bazılarında, 21 günlük karantina süresine de uyulmadığı ve bu şekilde yaklaşık 900 bin hayvanın ülkeye sokulduğu açıklandı. Sayıştay'ın tespitleri şöyle:

Sayıştay raporu, ithaline izin verilmediği halde Türkiye'ye getirilen büyükbaş hayvanların bazılarının karantinada öldüğünü ortaya çıkardı.

LİSTEDE OLMAYAN IRKLAR GELDİ

– 2018'de ithali gerçekleştirilerek ülkeye girişine izin verilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ait kayıtların incelenmesi sonucu, Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nün ithaline izin verilen hayvanlar listesinde sayılmayan Sarole, Brangus, Aubrac ırkı hayvanların ülkeye girişine müsaade edildiği görülmüştür. 2018 yılı içerisinde ülkemize Romanya'dan giriş yapan 13 bin 420 büyükbaş hayvandan bin 637 adedinin de karantinada bekleme süresi içinde ölmesi, bu hayvanlarla ilgili yeterli araştırmaların ülkeye girmeden önce yapılmadığı kanaatini oluşturmaktadır.

– Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nün ithal edilen hayvanlara ve bunların sağlık sertifikalarına ilişkin herhangi bir takip, izleme ve kontrol sistemi bulunmamaktadır. 2018 yılında ithalatı yapılan damızlık hayvanlara ilişkin veriler üzerinde yapılan incelemede; hayvanların karantina işletmesine varış tarihleri ile sisteme kayıt tarihleri karşılaştırılarak karantina süreleri tespit edilmiştir. Mevzuatla öngörülen 21 günlük karantina sürelerine uyulmaksızın sisteme kaydedildiği anlaşılmıştır. Karantina süresine uyulmadan piyasaya sürülen ithal hayvan sayısı ise küçükbaşlarda 850, büyükbaşlarda 25 bin olmuştur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...