Sözcü Plus Giriş

O il karantinaya alınmıştı! İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden açıklama

Çanakkale’nin Kurşunlu Köyü’ndeki hayvanlarda ‘Veba’ hastalığı çıkması üzerine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 32 Mahalle ve köyde karantina kararı aldığını açıkladı. Öte yandan söz konusu hastalıklı hayvanların Tarım İl Müdürlüğü’nün “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Konya’dan getirilip çiftçilere dağıtıldığı öğrenildi.Türkiye genelinde bu şekilde dağıtılan hayvanların kaçının veba olduğu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Mehmet ANDAÇ / Çanakkale
Güncellenme: 16:06, 02/08/2019
O il karantinaya alınmıştı! İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden açıklama

Çanakkale'de geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen Genç Çiftçi Projesi kapsamında 10 çiftçiye 70 kadar koyun dağıtıldı. Dağıtılan koyunlardan bazılarının kısa süre sonra ölmesi yetkilileri harekete geçirdi. Koyunlardan alınan numuneler sonucu hayvanlarda ‘Veba' hastalığı olduğu tespit edildi.

HAYVAN GİRİŞ ÇIKIŞI YASAKLANDI

Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ imzasıyla yayımlanan yazı ile Çanakkale Merkez ve Kepez beldesindeki 32 mahalle ve köye küçükbaş hayvan giriş çıkışının veba hastalığı dolayısıyla yasaklandığı duyuruldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çanakkale Merkez Kurşunlu Köyü’nde çıkan Koyun Keçi Vebası hastalığına bağlı olarak gözetim bölgesinde bulunan 32 Mahalle/Köyde (Aşağıokçular, Belen, Çiftlikdere, Işıklar, Kalabaklı, Karacaören, Kayadere, Özbek, Kemel, Yapıldak, Musaköy, Kızılkeçili, Yukanokçular, Mareşal Fevzi Çakmak, Kayadere, Sarıbeyli, Kurşunlu, Yağcılar, Ulupınar, Taşlıtarla, Sancaeli, Saraycık, Kemel, Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, İsmetpaşa, Namıkkemal, Kepez Boğazkent, Kepez Cumhuriyet, Kepez Hamidiye ) Kordon ve Karantina tedbirleri kapsamında duyarlı (Koyun ve Keçi) hayvan hareketleri kısıtlanmıştır. Kordon ve Karantinanın yürütülmesi için gerekli bütün tedbirlerin alınması hususunda, gereğinin yapılmasını arz ederim.”

TÜRKİYE GENELİNDE BAŞKA BU ŞEKİLDE HASTALANAN HAYVAN VAR MI? 

Öte yandan Türkiye genelinde yürütülen söz konusu projede hangi illere dağıtım yapıldığı ve kaç hayvanda hastalığın tespit edildiğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Yayınlanma Tarihi:16:05,