Sözcü Plus Giriş

Haydarpaşa ihalesinin sonucu iki hafta sonraya kaldı

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın katılımcılar için “caydırıcı olacağı” gerekçesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katılmasını uygun bulmadığı Haydarpaşa ve Sirkeci gar sahasındaki bazı alanları kiralamak üzere açılan ihale gerçekleştirildi. TCCD tarafından düzenlenen ihaleye, İBB dahil 4 teklif sunuldu. İhalede İBB şirketlerinden oluşan konsorsiyum ve Okçular Vakfı’nın eski genel müdürünün sahibi olduğu Hezarfen Danışmanlık sona kaldı. İhale komisyonu, tarafları 15 gün içinde pazarlığa çağıracağını açıklayarak ihaleyi bitirdi.

Özlem GÜVEMLİ
11:45 -
Haydarpaşa ihalesinin sonucu iki hafta sonraya kaldı

TCCD tarafından düzenlenen ihaleye İBB dahil 4 teklif sunuldu. İhalede Emre Kamçılı, Anadolu Kültürel Girişimcilik, Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi, İBB'nin iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş konsorsiyumunun sunduğu ihale zarfları açıldı.

Emre Kamçılı'nın teklifi iş bitirme belgesi uygun olmadığı için değerlendirme dışı bırakıldı.

Anadolu Kültürel Girişimciliği teklif sunmayarak teşekkür etti.

TCDD'nin tahmini bedeli 30 bin TL olarak belirlediği ihalede Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB şirketlerinden oluşan konsorsiyum aylık 100 bin TL teklif sundu.İhalenin ilk oturumu sona erdi.

İBB konsorsiyumu ve Hezarfen Danışmanlık arasında pazarlık yapılması bekleniyordu. Hezarfen Limited Şirketi'nin sahibi Hüseyin Avni Önder, Okçular Vakfı Genel Müdürlüğü de yapmıştı.

İhale komisyon Başkanı 15 gün içinde tarafları pazarlığa çağıracağını açıkladı. İhale sona erdi.

BAKANLIK: İBB’NİN KATILMASI KATILIMI AZALTIR

Ulaştırma Bakanlığı'ndan geçen hafta İBB’nin ihaleye girmemesi gerektiğini söylemişti. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada “Belediye ile ihalede yarışmak, diğer katılımcılarda caydırıcı etkisi olacak ve ihaleye katılımı azaltacaktır” açıklamasını yapmıştı

İMAMOĞLU: AMAÇ KÜLTÜREL ETKİNLİK DÜZENLEMEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen haftalarda katıldığı bir televizyon programında Haydarpaşa’yı kâr amaçlı değil kültürel etkinliklerin yapıldığı bir alan olarak kullanmak istediklerini söylemişti. İmamoğlu, “Haydarpaşa Garı, Sirkeci Garı ihaleye çıkıyor. Büyükşehir belediyesi olarak tümüyle almak için ihaleye gireceğiz. Turizm, kültürel, sosyal hizmetler diye çıktı. Biz orada kararlı şekilde İstanbul halkı adına, İBB olarak katılacağımızı duyuralım. Harem’e Haydarpaşa’yı da katarak kültürel alan oluşturarak bayram kutlamasının eksenini orada kurmak istiyoruz. Harem Üsküdar alanında trafiğe kapalı raylı sistem olacak” diye konuşmuştu.

İLGİLİ HABERUlaştırma Bakanlığı İBB'yi Haydarpaşa Garı ihalesinde istemediUlaştırma Bakanlığı İBB'yi Haydarpaşa Garı ihalesinde istemedi
Son güncelleme: 13:26 21.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more