Yılın ilk kiraz hasadı gecikmeli yapıldı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yılın ilk kiraz hasadı yapıldı. Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik yağmur ve havaların geç ısınması nedeniyle hasadın bir ay geciktiğini söyledi.

Yılın ilk kiraz hasadı gecikmeli yapıldı

Her yıl Nisan ayında yapılan kiraz hasadı bu yıl havaların geç ısınması ve yağmurlar nedeniyle bir ay geç başladı. Olumsuz koşullara rağmen bu yıl rekoltenin iyi olduğunu vurgulayan Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, “Bahçede kirazın fiyatının 20 ila 30 TL arasında olması çiftçiyi memnun etti” dedi.

REKOLTE İYİ OLDU

Gazipaşa'da 2 bin 500 dekar alanda kiraz üretimi yapıldığını belirten Çelik, bu alanda yaklaşık bin 600 ton kiraz hasadı yapıldığını söyledi.

Sürekli yükselen maliyetlere de dikkat çeken Çelik şunları söyledi, “Elektrik ve su maliyetleri çok yükseldi. Birde bunun yanında yılda bir de olsa gübre maliyetimiz var. Gübre tamamen dolara endeksli. Bunun yanında işçilik maliyetlerimiz var. Bu yıl hava şartlarının olumsuz gitmesi nedeniyle hasat zamanımız bir ay gecikti. Normalde her yıl Nisan ayında hasat yapılıyordu. Olumsuzluklara rağmen bu yıl rekolte iyi oldu. Çiftçi elinde ki kirazı toptancıya, 20 ila 30 TL arasında satıyor”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...