Sözcü Plus Giriş

CHP’li Çakırözer’den Sözcü davası açıklaması: Karar yargıda reforma aykırı

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sözcü yönetici ve yazarları hakkında verdiği kararı değerlendiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Bu karar uluslararası yargı kararlarına da, Yargıtay kararlarına da en önemlisi de Meclis iradesi ile kabul edilen Yargı Reform paketine aykırıdır. Demek ki yargıda reform yapmamışız!" ifadelerini kullandı.

19:44 -
CHP’li Çakırözer’den Sözcü davası açıklaması: Karar yargıda reforma aykırı

SÖZCÜ Gazetesi'nin yaptığı tarafsız gazeteciliğin yargılandığı davada verilen cezalara tepkiler sürüyor. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, SÖZCÜ Gazetesi'ne verilen cezaların haksız ve hukuksuz olduğunu söyledi.

“DEMOKRASİ AYIBI”

Bir demokrasi ayıbının yaşandığını vurgulayan Çakırözer şu ifadeleri kullandı;

*Emin Çölaşan'ı, Necati Doğru'yu, Metin Yılmaz'ı, Gökmen Ulu'yu ve diğer gazetecileri terörle suçlamak demokrasi ayıbıdır. Karar, yargının ne hale geldiğini göstermektedir. Çünkü daha kısa bir süre önce yargıda reform yaptık.

*Artık haber ve eleştiri suç olmayacaktı. Bizler reformun Meclis’teki görüşmeleri sırasında yargı bağımsız ve tarafsız olmadan hangi kanunda değişiklik yapılırsa yapılsın haber ve eleştirinin suç olmaktan çıkmayacağını söyledik.

*Toplumu gerçeklerden haberdar eden, yolsuzlukları eleştiren yoksulluğun gerçek nedenlerini açıklayan Sözcü Gazetesi'ne verilen bu ceza adaletsizliğin hukuksuzluğun yargıya ne kadar yerleştiğini gösteriyor.

İLGİLİ HABERMahkemenin SÖZCÜ kararına Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil'den tepki!Mahkemenin SÖZCÜ kararına Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil'den tepki!

“DEMEK Kİ YARGIDA REFORM YAPMAMIŞIZ”

Verilen kararın Yargı Reform paketine aykırı olduğunu ifade eden Çakırözer, “Bu kararla ‘haber ve eleştiri hoşumuza gitmiyorsa suçtur' deniliyor. Topluma ‘gazeteciler suçludur' deniliyor. ‘Gerçek haberden uzak durun' deniliyor. Bu karar uluslararası yargı kararlarına da, Yargıtay kararlarına da en önemlisi de Meclis iradesi ile kabul edilen Yargı Reform paketine aykırıdır. Demek ki yargıda reform yapmamışız!” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Sözcü'ye verilen gazetecilik cezası dünya basınındaSon dakika... Sözcü'ye verilen gazetecilik cezası dünya basınında
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more