Sözcü Plus Giriş

Doğumevi’nde yanlış bebek skandalı!

Adapazarı'nda, kadın doğum ve çocuk hastanesinde aynı gün doğum yapan 2 annenin bebekleri, konuldukları kuvözde karıştı. Annelerin bir hafta boyunca yanlış bebeğe baktıkları, 'bileklikteki' isimden ortaya çıktı. İl Sağlık Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

18:03 -
Doğumevi’nde yanlış bebek skandalı!

İddialara göre, Adapazarı’nda yaşayan ve ikinci çocuğuna hamile olan T.G., doğum sancıları tutunca fabrika işçisi eşi F.G. tarafından kent merkezinde bulunan bir kadın doğum ve çocuk hastanesine götürüldü. T.G., aynı gece saat 01.30 sıralarında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Hamza adı verilen bebek, doğumdan hemen sonra ailesine teslim edildi. Ancak yaklaşık 3.5 kilogram dünyaya gelen bebeğin vücudunda morarmalar olduğu fark edildi. Doktor, bebeğin kuvöze konulmasına karar verdi. Hamza bebek, ailenin de onayı alınarak kuvöze konuldu. Aynı gün doğum yapan Özbekistanlı bir annenin bebeği de kuvöze konuldu. Yine ailelerin iddiasına göre; tedavi altındaki bebekler yapılan testler sırasında kuvöz odasında karıştı. Kollarına yanlış isim bilekliği takıldı. Bebekler, bu nedenle yanlış ailelere teslim edildi.  Bilezikleri kontrol etmeden bebekleri teslim alan aileler, hastaneden ayrıldı.

ADAPAZARI'NDA YAŞAYAN T.G VE FABRİKA İŞÇİSİ EŞİ F.G (FOTOĞRAFTAKİLER) BEBEKLERİ ÖZBEK BİR AİLENİN BEBEĞİYLE KARIŞTI. POLİS EŞLİĞİNDE BİR ARAYA GETİRİLEN AİLELER ÇOCUKLARI DEĞİŞTİRDİ. FOTO:DHA

ADAPAZARI’NDA YAŞAYAN T.G VE FABRİKA İŞÇİSİ EŞİ F.G (FOTOĞRAFTAKİLER) BEBEKLERİ ÖZBEK BİR AİLENİN BEBEĞİYLE KARIŞTI. POLİS EŞLİĞİNDE BİR ARAYA GETİRİLEN AİLELER ÇOCUKLARI DEĞİŞTİRDİ. FOTO:DHA

Karışıklık, hastaneden taburcu olduktan 1 hafta sonra Özbek annenin bebeğini alan Adapazarlı annenin bileklikteki ismi fark etmesi üzerine ortaya çıktı. Anne T.G., evde bulduğu bileklikte  ‘Hamza’ yerine yabancı bir isim yazdığını görünce şaşkına döndü. Hemen eşiyle hastaneye giden anne, durumu doktorlara anlattı. Karakola yönlendirilen aile, hastaneden şikayetçi oldu. Polis, İstanbul’da yaşayan Özbekistanlı aileye ulaşarak, durumu anlattı. Adapazarlı aile, polis eşliğinde İstanbul’a gitti ve Özbek anneye bebeğini verip, kendi bebeğini aldı.

İLGİLİ HABERAkılalmaz ihmal! Dede-torun hastaneye kaldırıldıAkılalmaz ihmal! Dede-torun hastaneye kaldırıldı

Konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, bebeklere DNA testi yapılmasına karar verdi.  Aileler hastaneye giderek, bebeklerden kan verirken, örnekler DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA 

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nce Adapazarı’ndaki kadın doğum ve çocuk hastanesinde aynı gün doğum yapan 2 annenin bebeklerinin konuldukları kuvözde karışmasıyla ilgili açıklama yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasında, “Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumevi Kampüs doğum kliniğinde T.G. isimli anneden doğma erkek bebek ile Özbek asıllı anneden aynı tarihte dünyaya gelen erkek bebek yenidoğan biriminde kuvöz takibine alınmıştır. İki bebeğin de ailelerine teslimi esnasında bebekler yanlış ailelere verilmiştir. Olayın anlaşılması üzerine bebekler kendi ailelerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili Valilik talimatıyla soruşturma başlatılmış olup, incelemeler devam etmektedir” denildi.

DHA

Son güncelleme: 15:35 12.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more