Sözcü Plus Giriş

Hackerler üniversiteye sahte kayıtla girmiş

İstanbul’da çocukları kullanarak 2 milyonluk vurgun yapan kargo çetesinin elebaşı olan hacker D.E.’nin 2 özel üniversitenin veri tabanına girerek kendisini ve bir adamını farklı bölümlere kaydettiği ortaya çıktı. Uyguladıkları yöntemle diploma almayı hedefleyen şüphelilerin, telefonla yaptıkları yazışmalarda, “Notlarını düşürüp bu dönemini yakayım mı” diye espiri yaptıkları öğrenildi.

Habip ATAM
07:50 -
Hackerler üniversiteye sahte kayıtla girmiş

İstanbul Emniyetine bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonla çökerttiği kargo çetesinin farklı suçlara karıştıkları da belirlendi. İnternet bankacılığı hesabı kullanan banka müşterilerini dolandıran şebekenin beyni 22 yaşındaki hacker D.E.'nin, kargo firmalarının veritabanlarına girerek, değerli ürün paketlerini sahte evraklarla kendi adamlarına aldırmakla yetinmediği, İstanbul'daki 2 özel üniversitenin veri tabanına girerek kaydettiği ortaya çıktı.

ARKADAŞIYLA ÖĞRENCİ OLDU

Polisin yaptığı çalışmada, D.E.'nin şebeke üyesi arkadaşı M.U’nun da veritabanına kendi isimlerini ekleyerek kayıt yaptırdıkları da belirledi. Sınava girmeden, casus yazılım kullanarak arkadaşı M.U. ile birlikte üniversiteli olan D.E.'nin, kendi sınav notlarını da kendisinin verdiği belirtildi. Uyguladıkları yöntemle diploma almayı hedefleyen şüphelilerin, telefonla yaptıkları yazışmalarda, “Notlarını düşürüp bu dönemini yakayım mı” diye espiri yaptıkları da öğrenildi. Şüphelilerin, akademisyenlere ait bilgileri de kopyaladığı öne sürüldü.

TUTUKLANDILAR

Polis ekiplerince düzenlenen operasyonda, 18 yaşından küçük çocukları da kullanan çetenin 15 üyesi yakalanmış şebeke elebaşı D.E.'nin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli tutuklanmıştı.

Son güncelleme: 10:50 19.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more