İşsizlikten kendisini yakan genç için belediyeden ilginç açıklama!

Gaziantep'te işsizlik nedeniyle bunalıma giren ve son çare olarak Şahinbey Belediyesi'ne başvuran Eyüp Dal, olumsuz yanıt almasının ardından belediye önünde üzerine benzin dökerek kendini yakmıştı. Olaydan 4 gün sonra hayatını kaybeden Dal ile ilgili Şahinbey Belediyesi, ilginç bir açıklamaya imza attı. Belediyenin açıklamasında, ölen Eyüp Dal’ın sabıka kaydı olduğu belirtildi ve ailesinin mal varlığından bahsedildi. Eyüp Dal’ın ağabeyi Mesut Dal, belediyeden yapılan açıklamaya büyük tepki gösterdi.

İşsizlikten kendisini yakan genç için belediyeden ilginç açıklama!

Gaziantep, Şahinbey Belediyesi'nin önünde işsizlik nedeniyle bunalıma girip üzerine benzin dökerek kendisini yakan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Eyüp Dal ile ilgili çıkan işsizlik nedeniyle intihar ettiği haberleri üzerine Şahinbey Belediyesi bir açıklama yaptı. Şahinbey Belediyesi, açıklamasında Eyüp Dal'ın babasının mal varlığından bahsetti.


İŞTE BELEDİYENİN O AÇIKLAMASI!

“Belediye önünde kendisini yakan vatandaşımız hakkındaki üzüntü verici olayla ilgili aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur. 08.05.2019 tarihinde saat 09.00 saatlerinde Eyüp Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelmiş, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir. Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR'a yönlendirmektedir. Aynı gün saat 12.30 sularında aynı vatandaş Belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale etmiş, birkaç saniye içerisinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyüp Dal'ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta kattaki daire ve giriş kattaki 2 dükkanda kiracılarının ikamet ettiği, babasının 2000 TL emekli maaşı aldığı ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır. Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Ölen Eyüp Dal (en solda) ve ağabeyi Mesut Dal (en sağda)

BAŞKANA SESLENDİ

Konuyla ilgili konuşan Eyüp Dal'ın ağabeyi Mesut Dal, belediyenin kendilerine taziye ziyaretinde bulunmadığını ifade ederek Şahinbey Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Tahmazoğlu'na ‘Sizin de evladınız var' diye seslendi.

“GELDİYSENİZ FOTOĞRAF ATIN”

Kardeşinin EVKUR'dan dolayı icralık olduğunu belirten Mesut Dal, Belediyenin açıklamasına tepki göstererek şu ifadelere yer verdi; “Sayın başkanım demişsin ki; ‘Rahmetli sabıkasını sildirmeye geldi.’ Benim abim 4 yıllık fakülte okuyordu açıktan, araştırabilirler. Demişsin ki; 3-4 saniye içinde müdahale edildi. Yoğun bakımda yanında ben vardım. Doktor, ‘Bu yanıklar en aşağı 18-19 saniyede oluşur' diyor. Ya doktor, ya sen yalan söylüyorsun. Bizim yanımıza geldiğini, taziye dileklerini ilettiğini yazmışsın. Ben görmedim. Geldiyseniz fotoğraf atın.”

“FATMA ŞAHİN HANIM SÖZ VERDİ”

Mesut Dal, belediyenin ailesinin mal varlığını açıklamasına ilişkin olarak da, kendilerinin maddi durumunun iyi olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Benim abime Fatma Şahin hanım söz verdi diye oraya geldi. Yoksa normalde inşaatlarda mevsimlik çalışıyordu. Mal varlığımızı ortaya koyacağınıza rahmetlinin sigortasına baksaydınız daha iyi olurdu. Benim abim EVKUR'dan haciz yemiş. ‘Baba ben sigortalı işe girersem aylığımdan kesilir' düşüncesiyle Fatma Şahin'in sözüne inanarak sizden iş istedi. Ona moral vererek gönderebilirdiniz, hakaret ederek değil. Belki de darp ettiniz. Lütfen kamera kayıtlarınızı kamuoyuyla paylaşın”