Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da yağmur, Antalya’da fırtına… | Meteoroloji’den hava durumu tahminleri

Dün son dakika uyarılarıyla gündeme gelen fırtına ve sağanak yağış bugün özellikle güney bölgelerimizi etkileyecek. Marmara Bölgesi de sert rüzgarlar ve yağıştan etkilenecek. Meteoroloji'nin hava durumu tahminlerine göre yağışlı hava dalgası birkaç gün daha sürecek...

09:31 -
İstanbul’da yağmur, Antalya’da fırtına… | Meteoroloji’den hava durumu tahminleri

Bir süreliğine bahardan kalma günler yaşatan kış geri döndü. Meteoroloj’nin dün yayınladığı uyarıların ardından özellikle güne bölgelerde fırtına etkili olmaya başladı. Önemler dahilinde Antalya’da 5 ilçede okullar tatil edildi. İstanbul’da güne yağmurla uyandı, yağmura kuzeyden esen sert rüzgarlar da eşlik etti.

KUVVETLİ YAĞIŞLARA DİKKAT!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Giresun ve Trabzon çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak; Muğla ve Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı; Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Bingöl, Erzurum ve Muş çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya merkez ve doğu, Adana'nın iç kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla'nın kıyı, Antalya'nın batı ilçeleri ile Adana ve Mersin kıyılarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde yer yer sis ve pus ile birlikte buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

METEOROLOJİ’NİN FIRTINA UYARISI SÜRÜYOR

Marmara'nın batısında kuzey ve kuzeydoğu, yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), İç Ege ve Akdeniz ile İç Rüzgarın; Marmara'nın batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa); İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney ve doğusunda doğu ve güneydoğu yönlerden; Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/sa); Batı ve Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden, Hatay kıyılarında doğu ve güneydoğu yönlerden yer yer tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Son güncelleme: 10:30 04.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more