Sözcü Plus Giriş

Kağıthane’de 4 katlı bir bina çöktü: Olay yerinde öfke var!

İstanbul Kağıthane'de 2 yıl önce temel kazısı yapılan inşaat alanının destek duvarı öğle saatlerinde çöktü. Ekiplerin olay yerindeki çalışmaları devam ederken, binalardan 4 katlı olanı bir anda çöktü. Yan tarafta bulunan 5 katlı binanın çökme tehlikesi de devam ediyor. Kağıthane Belediyesi'nin kararıyla toplam 21 bina güvenlik amacıyla boşaltıldı. Bir binanın da yıkılacağı bildirildi. Evsiz kalan vatandaşlar yetkililere tepki gösterdi. Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin "TOKİ ile görüştük. Hızlı bir şekilde bölgeyi dönüştüreceğiz" dedi.

Fatma VURGUN
16:20 -

Olay öğle saatlerinde meydana geldi. Yahya Kemal Mahallesi Latife sokak üzerinde 2 yıl önce temel kazısı yapılan inşaat alanının önce destek duvarı ardından da yolun bir bölümü çöktü.

Çökmeyle birlikte sokakta park halindeki iki otomobil inşaat alanına düştü. Çökmenin ardından üst tarafta bulunan 2 binanın altındaki toprak kaymaya devam etti. Olay yerine çok sayıda belediye ve itfaiye ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler öncelikle altlarında toprak kayması olan 2 binayı boşaltarak, vatandaşları güvenli bir noktaya aldı.

BİNANIN ÇÖKME ANI

 

Ekiplerin olay yerindeki çalışmaları devam ederken, binalardan 4 katlı olanı bir anda çöktü. Binanın çökmesi üzerine çevrede bulunan 10 bina boşaltıldı. Ekipler çevrede güvenlik önlemlerini arttırdı. Ekipler toplam 10 binayı tahliye etti.

“BİZ OLMASAK ÖLMÜŞLERDİ”

Sözcü’ye konuşan ve inşaat alanının sahibi müteahhiti suçlayan Gökhan Aşık isimli vatandaş, “Burada konuşuyordu ‘ben kefilim’ diye. Ne oldu nerede şimdi? Sabah 8’den beri polis, itfaiye, belediye bir şey olmaz diye geçiştiriyor. Biz o binadakileri çıkartmasak hepsi ölmüştü. Yıkıldıktan sonra geldi herkes. Yazıklar olsun. Daha yeni olay oldu Balat'ta. Hiç ders almıyorlar mı? Bunu kimse anlamıyor mu?” diye tepki gösterdi.

“KİRAYA ÇIKACAK PARAMIZ YOK”

Yıkılan binanın yanındaki boşaltılan binada oturan Songül Özcan da yaşadıklarını “Mal canın yongasıdır. Biz nerede yatacağız. Bize gelsin yer göstersinler. Nerede yatacağız biz. Ayağımıza giyecek çorabımız yok. 80-90 yaşında kadınları, çoluk çocuğumuzu zor aldık. Şimdi ne yapacağız? Ben buradan gitmiyorum. Yatacak yer gösterilmediği sürece binamın önünden gitmiyorum. Çöken binanın yanında yaşıyoruz. Şimdi o da tehlikede 10 kişi iki odada yatıyoruz biz. Gücümüz yetmiyor, kira veremiyoruz. Aldığımız asgari ücret. 2500 lira kira mümkün değil. Başkanlarımız, büyüklerimiz buyursun baksınlar. Binamın mührünü söküp içeride yatmayı düşünüyorum. Bana yatacak yer gösterilmediği sürece buradan çıkmayacağım.” sözleriyle anlattı.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin

KAĞITHANE BELEDİYE BAŞKANI: 21 BİNA BOŞALTILDI

Olay yerine gelerek açıklama yapan Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin “21 bina tedbiren boşaltıldı. Bir binada daha kontrollü yıkım gerçekleştirilecek. TOKİ ile de görüştük. Hızlı bir şekilde bölgeyi dönüştüreceğiz” dedi…

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin yıkılan bina ve yıkım tehlikesi yaşayan binalar hakkında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Öztekin, “Çevre ve Şehircilik İl müdürümüz burada. Tün bakanlık yetkililerimizle beraber, belediyemizle birlikte takip ediyoruz. Tüm komşularımızın sıkıntı olmaması için bu süreç içinde hem bu akşam konaklayacakları yerleri hem de diğer barınma ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayacağız. Çünkü eğitim de devam ediyor aynı zamanda. Çocuklarımızla beraber de bu süreci hızlı bir şekilde geçireceğiz. TOKİ de işin içerisinde şu anda. TOKİ’nin yetkilileri de buraya geliyor. Bölgedeki dönüşümü hızlı bir şekilde sağlayarak, sadece bu binalar değil, bunlar gibi olan binaların tespitini önceden yapmıştık. Bunlarla ilgili de TOKİ ve bakanlığımız aracılığıyla hızlı bir şekilde çözüm bulacağız” diye konuştu.

“BİZİM BU KONUDAKİ SEVİNCİMİZ ÖZELLİKLE HİÇBİR CAN KAYBI VE YARALIMIZ OLMAMASI”

Öztekin, “Buradaki binalar 1990’dan sonra yapılan binalardı. Özellikle 25-30 yıllık binalar. İster istemez aşağıda kottaki adada dönüşümden kaynaklanan istinat duvarının çökmesiyle beraber, yağışlarla beraber o binaların alt kotları boşaldığından dolayı çökme tehlikesi oldu. Bizim bu konudaki sevincimiz özellikle hiçbir can kaybı ve yaralımız olmaması. Bu çok önemli. Çünkü istinat duvarının çökmesinin ardından yarım saat sonra bina yıkılıyor. İstinat duvarının çökmesinden sonra gerekli tedbiri alıp, binaları boşalttık. Maddi hasarı devletimizle el birliğiyle vatandaşımızın işbirliğiyle çözeceğiz.

“HİÇBİR ŞEY VATANDAŞIMIZIN CANINDAN KIYMETLİ DEĞİL”

Yıkımla alakalı bilgi veren Mevlüt Öztekin, “Buradaki binanın kontrollü yıkımı gerçekleştireceğiz. 21 binayı boşaltmıştık. Ortalama 200 daire civarında. Orayı da kontrollü bir şekilde yakıp, arkadaki binaları güvenlik altına alacağız. Burada tedbiren dolgu malzemelerini oluşturup, binalarla ilgili gerekli çözümü bularak, yerinde dönüşüme devam edeceğiz. Yıkılan binada 4 daire vardı. Binada 15 kişi yaşıyordu. Bu akşam saat 19.00 gibi burada oturan vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Onların ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde göreceğiz. Bugünden itibaren yıkıma başlıyoruz. Arkada kalan binalara da bakıp, hızlı bir şekilde tahliyelerini yaptık. İlçemizde yıkılması gereken, depreme dayanıksız bina varsa biz hepsini yıkacağız. Vatandaşımızın rızası önemli ama vatandaşımızın canından hiçbir şey kıymetli değil.” dedi.

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kağıthane’de 4 katlı binanın çöktüğü bölgede incelemelerde bulundu. Ardından Vali Yerlikaya, İmamoğlu ile Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin ile birlikte bir okulda kurulan kriz merkezinde kameraların karşısına geçti.
Vali Yerlikaya yaptığı açıklamada, “Kağıthane ilçemiz, Yahya Kemal Mahallemiz Akıncı Sokak numara 22’de bulunan binamız maalesef saat 14.15 itibarıyla yıkıldı. Yıkılma sebebi 22 nolu binanın bitişiğinde daha önce kentsel dönüşüm niyetiyle yeni konut yapmak için yapılan istinat duvarı, aradan geçen süre içinde yağan yağmurlar ve değişik sebeplerle yıkıldı. Onu teknik arkadaşlar ortaya çıkaracak. Daha sonra 22 nolu apartman maalesef yıkılmıştır. Hamd olsun herhangi bir can kaybı yok. Biz bu binanın yıkılmasından sonra süratle bu içinde bulunduğumuz Ziyşan Akkoç Ortaokulu’nda Afet Acil Koordinasyon Merkezimizi kurduk. Valiliğimiz, Büyükşehir, Kağıthane ilçe belediyemiz, afet müdürlüğümüz bütün kamu otoritesi mahallemize geldi.” dedi.

“19 BİNAYI BOŞALTTIK”

Vali Yerlikaya, “Aşağıda Kağıthane Belediyemizin Yahya Kemal Spor Salonu’nda vatandaşlarımızla, bundan 1 saat evvel buluştuk. Bir binayı, 31 nolu binayı da bundan 1 saat önce güvenlik açısından tehlike arz ettiği için onu da kontrollü bir şekilde yıkmaya başladık. Yıkacağımız 31 nolu bina, yıkılan 22 nolu binanın haricinde 19 tane binayı da güvenlik gerekçesiyle boşalttık. Şu anda bu alan tamamen ilçe Kaymakamlığımız, onun emrindeki emniyet müdürlüğü personelimiz tarafından kontrol altına alındı. Güvenlik gerekçesiyle bu alana hiçbir vatandaşımızın girmesini istemiyoruz. Toplam 21 binada 98 hane bulunuyor. Adrese dayalı nüfus sisteminde yaklaşık 308 hemşerimiz bu binalarda oturuyor. Onlarla paylaştıklarımızı İstanbullumuzla da paylaşmak istiyoruz.” diye konuştu.

Vali Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu süreç içinde öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı arz etmek istiyoruz. Bu olay olduğu andan itibaren yakın ilgilerini üzerimizden eksik etmediler. Kartal ilçemizde 6 Şubat’ta maalesef Yeşilyurt Apartmanımız yıkıldı. 21 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. 14 vatandaşımız da kurtarılmıştı. Bugün seviniyoruz. Hamd olsun bugün 1 tane vatandaşımızın burnu kanamadı. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum beyefendi az önce beni aradı. Tıpkı Kartal’da olduğu gibi burada da risk analizi yarın sabahtan itibaren, bu boşaltılan 19 binada ve etrafında süratle bunlar yapılacak. Bunları yaptıktan sonra yine çevre ve şehircilik bakanlığımız TOKİ marifetiyle, TOKİ buraya uzman arkadaşlarını gönderdi. Sahada şu an itibarıyla çalışmaya başladılar. Bizim bu çıkacak etüt, risk analiz raporlarına göre çok süratle modern, sağlam insanlarımızın huzur içinde yaşayabileceği kentsel dönüşümü inşallah burada başaracağız. Bunu ifade etmek istiyorum.”

98 HANEYE 5 BİN TL

Vali Yerlikaya, “Belediyelerimiz sosyal belediyeciliğin en güzel uygulamalarını hemşerilerinden esirgemiyorlar. Hemşerilerimizin kalacağı yerler ayarlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. İlk etapta yarın itibarıyla bu 98 hanenin hepsine 5’er bin lira veriyoruz. Boşaltılan evlerle ilgili İSKİ alanda, su kesimini yaptı. Ama etrafta onlara komşu olan evlerin suları akmaya devam edecek. İGDAŞ, BEDAŞ, elektrik, doğalgaz bunların kesimi ve akışıyla ilgili süreci tamamladık.” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 09:17 30.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more