Sözcü Plus Giriş

Kanal İstanbul mesaisi: İstanbullular akın etti…

Kanal İstanbul Projesi'nin iptali için TMMOB, bir itiraz dilekçesi hazırladı. Bu dilekçenin bir örneğini çıkaran vatandaşlar, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne akın etti. Dün başlayan dilekçe mesaisi bugün de sürüyor.

Fatma VURGUN
10:34 -
Kanal İstanbul mesaisi: İstanbullular akın etti…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine karşı çıktıklarını belirterek, projeye karşı olanlara da dün bir çağrıda bulunmuştu.

 

“ÇED RAPORUNA İTİRAZ EDİYORUM”

İmamoğlu'nun, “Yarın ‘ben çocuğuma ya da üyelerime hesap veremem' diyen kişiler, sivil toplum kuruluşları, herkes, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na çok basit şekilde abartmadan ‘İstanbul'da yaşayan bir vatandaş olarak sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorum. Kanal İstanbul projesine İstanbul'un su kaynakları Sazlıdere'yi Terkos'u yok etme riskini karşı ÇED raporuna itiraz ediyorum' demesi bile yeterlidir” ifadelerinin ardından Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği de (TMMOB) bir dilekçe hazırladı.

İŞTE O DİLEKÇE

Dilekçenin bir örneğini çıkaran İstanbullular, itirazda bulunmak için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne akın etti.

FOTO:SÖZCÜ

8 GÜN BOYUNCA İTİRAZ EDİLEBİLECEK

Kanal İstanbul’un ÇED raporu 2 gün önce halkın görüş ve önerileri için askıda çıkarıldı.

FOTO:SÖZCÜ

Kalan 8 günlük süre zarfında, “Kanal İstanbul” projesine itirazı olan vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na veya illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne müracaat edebilecekler.

 

İLGİLİ HABERİmamoğlu: Projeye onay veren, ‘Nuh Peygamber ile telefonda konuştuk' diyen kişi!İmamoğlu: Projeye onay veren, ‘Nuh Peygamber ile telefonda konuştuk' diyen kişi!

“ENDİŞELİYİM”

Dilekçe vermek için gelen vatandaşlardan Hülya Kobaneri, neden itiraz ettiğini anlattı.

Hülya Kobaneri

Kobaneri,” Susuz kalmak istemiyorum. Torunlarımın rahat yaşamasını istiyorum. Siyasi olarak da istemiyorum. Bir takım kazanılmış haklarımız var. Onları kaybetmekten endişeliyim. Montrö Antlaşması'nın iptal edilmesinden endişeliyim. Araplaşmaktan korkuyorum. Ülkenin Araplara ve Katarlılara peşkeş çekilmesinden endişeliyim. Temiz bir çevrede yaşamak istiyorum. Bu kadar işsizlik varken bu kadar büyük paraları abuk sabuk kanala harcanmasından rahatsızım. Hayvancılık, tarım zaten yok. Bu paraların buralara harcanmasını istiyorum. Onun için de itiraz ediyorum.” diye konuştu.

Gülseren Güler

“BÜTÜN CANLILAR İÇİN YOK OLMA TEHLİKESİ VAR”

Kanal İstanbul'a neden karşı çıktığını anlatan Gülseren Güler ise “Doğanın bu kadar katledilmesini, dengelerin bozulmasını istemiyorum. Geleceğimiz için de çok tehlikeli. Yalnız insanlar için değil, bütün canlılar için yok olma tehlikesi var. Endişeliyim. Belli amaç için yapılan bu çalışmaları istemiyoruz. Deprem bölgesinde yaşıyoruz ve depremi tetikleyeceğini düşünüyorum. Korkuyorum.” İfadelerini kullandı.

Halime Toz

“İTİRAZIM VAR”

İstanbul'un bir deprem bölgesi olduğunu belirten Halime Toz ise “Bunu görmeyip yıllarca sürecek bir hafriyatın İstanbul'a çok büyük bir zararı olacağını düşünüyorum. Bunun için itirazım var.” yorumunda bulundu.

Haluk Cebeci

“BASİRETLİ OLAN İNSAN İTİRAZ EDER”

Haluk Cebeci isimli vatandaş ise görüşlerini şöyle paylaştı: “Basiretli olan bir insan buna itiraz eder. Doğma büyüme İstanbulluyum. Şehrimi kaybetmek istemiyorum. Kimseye verecek bir borcum, hesabım yok. Burada yaşayıp gidiyoruz. Ailemle torunlarımla. Burada gömülmek istiyorum.”

Remziye Abik

“NE KATAR NE SUUDİLERE VERECEK BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOK”

“Ne Katar ne suudilere verecek bir karış toğrağımız yok” diyen Remziye Abik isimli vatandaş ise “Çocuklarımın, torunlarımın geleceği için, susuz kalmamak için, çevre için, rant peşinde oldukları için itiraz ediyorum” yorumunda bulundu.

EROL ALADAĞOĞLU (solda)

Dilekçesini veren Erol Aladağolu, “Kanal İstanbul Projesinin ekolojik dengeyi bozacağını düşünüyoruz. Biz torunlarımıza güzel bir istanbul bırakmak istiyoruz. Ülkede üretim azalmışken, bu alana yatırım yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Müberra Avincan

Müberra Avincan isimli vatandaş ise “Doğayı bozacağını düşünüyoruz. Bu kanal İstanbul yapılırsa ekonomik ve çevresel etkilerinin bedelini  ağır öderiz” dedi

Ebru Sancak

Ebru Sancak “Benim Kanal İstanbul güzergâhında arazim var. Ama Kanal İstanbul yapılmasını istemiyorum. Doğanın katledilmesini istemiyorum.” dedi.

Son güncelleme: 14:30 26.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more