Sözcü Plus Giriş

Uzmanlardan, aşı reddi ile ilgili kanser uyarısı

Aşı reddi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde artarken, uzmanlar gelecekte bizi bekleyen tehlikelere karşı uyarıyor. 23. Ulusal Kanser Kongresi'nde önemli bir uyarı yapan Kongre Sekreteri Doç. Dr. Neriman Sarı, aşı reddi ve kanser riski arasındaki olası ilişki hakkında bilgi verdi.

Eser AKGÜL
11:36 -
Uzmanlardan, aşı reddi ile ilgili kanser uyarısı

Türk Pediartik Onkoloji Grubu Derneği (TPOG), Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) ve Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) iş birliği ile ulusal çaptaki en kapsamlı onkoloji kongresi olan 23. Ulusal Kanser Kongresi, geçtiğimiz hafta Antalya’da gerçekleşti.

Kongre kapsamında yapılan basın toplantısında, uzmanlar önemli konulara değindi. Konuşmacılardan Kongre Sekreteri Doç. Dr. Neriman Sarı ise son zamanlarda artan aşı reddi ile ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Sorularımızı yanıtlayan Sarı, çocuklarda aşı olmamanın sadece basit bir enfeksiyon sorununu değil kansere varan sonuçları doğurabileceği bilgisini verdi:

Çocukluk çağı kanserlerinden bazıları immün yetmezliği sebebiyle gelişiyor ve bu kanserler çok dirençli seyrediyor. İmmün yetmezliğine sebep olan faktörlerden bir tanesi de viral enfeksiyonlardır ve aşıların büyük bir kısmı da zaten çocukları viral enfeksiyonlardan korumak için yapılır. Aşı yapılmayan çocuk belki normal düzeyde geçirecek. Ama enfeksiyonun ağır geçirilmesi, vücutta immün sistemin baskılanmasına sebep olabilir. Bu da ilerleyen dönemlerde kanser gelişimine zemin hazırlayabilir. “Aşı yapılmayan çocuklarda kanser ortaya çıkar” diyemiyoruz ama sorun sadece bir enfeksiyonla kalmayabilir, ilerleyen dönemlerde çocuğun immün sistemini baskılayarak, bozarak kanser gelişimine sebep olabilir. Onun dışında yine kanserli çocuklarda, kanser zaten bir immün yetmezlik hali iken, aşı yapılmamışsa çok ağır enfeksiyonlara sebep olabilir. Yani kanserin çok daha ağır seyretmesine sebep olabilir.

İLGİLİ HABERUNICEF: Kızamık vakaları yılın ilk 3 ayında yüzde 300 arttıUNICEF: Kızamık vakaları yılın ilk 3 ayında yüzde 300 arttı İLGİLİ HABER'Türkiye'de yılda 4 bin 700 çocuğa kanser tanısı konuluyor''Türkiye'de yılda 4 bin 700 çocuğa kanser tanısı konuluyor'
Son güncelleme: 11:37 25.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more