Efsane belediye başkanı olmak zor mu?..

Ne yalan söyleyeyim, okurken kendimi tutamayıp kahkahalarla güldüm.
Çünkü Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görev yapan AKP Grup Başkanvekili Mümin Altunışık, yetkilerini devretmeyen Başkan Mansur Yavaş'ı “tek adamlıkla” suçlamış!..
Bu şahane tespite (!) gülünmez mi?..

★★★

Ankara'daki gelişmeler, CHP'li başkanların işlerinin hiç de kolay olmayacağını, AKP'li meclis üyelerinin onları çalıştırmamak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi “Topal Ördek” durumuna düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını gösteriyor.
Baksanıza, tek adamlıkla suçlanan Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediye binasının 12'nci katındaki, retina taramasıyla girilen “Kozmik Oda”nın ne amaçla yapıldığını ve içeride nelerin bulunduğunu henüz tespit edebilmiş değil!..
Başkan girmeyi başarabilirse, halkın vergileriyle şeffaf biçimde topluma hizmet etmesi gereken bir belediyede, retina taramasıyla girilebilen odada hangi kozmik sırların saklandığını öğrenme imkanını bulacağız!..

★★★

CHP'li başkanlar bu engelleme çabalarını boşa çıkaramazlar mı?
Tabii çıkarırlar. Hem de kolayca… Yeter ki şunları yapsınlar:
1 – Şeffaf olsunlar…
2 -Akıllı telefonlar aracılığıyla kasalarına giren ve çıkan her kör kuruşun, halkın takibine (denetimine) açık olmasını sağlasınlar…
3 – İhaleleri canlı olarak yayınlasınlar… Böylece eş, dost ahbap ve yandaş kayırması yapmadıklarını, işi hak edene verdiklerini kanıtlasınlar… Kadrolaşmada ondan bundan gelecek “Alo”ları değil, liyakati esas alsınlar…
Bakın görün, o zaman “Topal Ördek” kimler oluyor!
Halk yararına şeffaf işler yapan başkanlar mı, yoksa bunları engelleyen AKP'li meclis üyeleri mi?..

★★★

Bir de tarihten ibret dersleri çıkaracaklar.
Geçmişte adları skandallarla, yolsuzluk ve rüşvetle anılan bazı belediye yetkililerinin seçmenin güvenine ölümcül darbeler indirdiklerini ve bıraktıkları kötü izin partinin peşinden yıllarca bir pranga gibi gittiğini hiç unutmayacaklar. Buna karşın 1973'de seçilen 42 belediye başkanının sergiledikleri birlik, bütünlük ve dayanışmayı örnek alacaklar. Ankara'da Vedat Dalokay'ın, Antalya'da Selahattin Tonguç'un ve diğerlerinin birer efsane haline nasıl geldiklerini çok iyi öğrenecekler. Haydi alınganlık yaratmamak için isim vermeden belirteyim; günümüzün başarı ve dürüstlük simgesi bazı CHP'li belediye başkanları gibi “model” olmaya çalışacaklar…

★★★

Geçmişte Ulaştırma ve Bayındırlık gibi dev ihaleler veren bakanlıklar yapmasına karşın bugün hayatını avukatlıkla kazanmaya uğraşan Yaşar Topçu'nun şu sözlerini de çerçeveletip makam odalarının en görünen yerine asacaklar:
“Siyasette zenginleşen babam bile olsa, bilin ki hırsızdır!..”
UĞUR DÜNDAR'IN NOTU: Dünkü yazım üzerine, Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi yetkilileri aradılar. Özetle; “Anıtkabir”e gelen ziyaretçi sayısının her yıl artmasından büyük mutluluk duyduklarını ve Atamızın aziz hatırasına gözbebeği gibi baktıklarını söylediler. Ziyaretçilerden olumlu dönüşler aldıklarını, kendilerine bir şikayette bulunulmamasına karşın, yazımda değindiğim olası bireysel kırıcı davranışları da hassasiyetle soruşturduklarını” ifade ettiler.
İlgilerine teşekkür ediyorum.