ABD’den flaş Libya hamlesi: Rusya, Mısır ve BAE hemen çıkmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görevli bir diplomat, Avrupalıları Libya konusunda Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'a karşı yeterli tavrı göstermemekle suçladı. Diplomat, Rusya, Mısır ve BAE'nin, Birleşmiş Milletler'in silah ambargosunu deldiğini belirterek bu ülkelere Libya'dan bir an önce çıkma çağrısında bulundu.

ABD’den flaş Libya hamlesi: Rusya, Mısır ve BAE hemen çıkmalı

Avrupalı devletlerin Akdeniz’deki deniz güçleriyle övündüklerini belirten ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı Yakın Doğu İlişkileri Ofisi’nden sorumlu David Schenker, BM’nin Libya’ya uyguladığı ambargonun delinmemesi için Avrupalı ülkelerin çaba sarf etmediklerini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin sadece Türkiye’nin Libya’ya gönderdiği askeri malzemeyi yasak olarak tanımladığını belirten yetkili, “Kimse Rus, BAE ve Mısır uçaklarını yasaklamakla ilgilenmiyor” dedi.

ABD’li yetkilinin Akdeniz’deki deniz kuvvetine vurgu yaparak özellikle Fransızlara mesaj verdiği belirtiliyor. Reuters

“LİBYA’DAN ÇIKMALILAR”

Schenker Avrupalıları kastederek, “Eğer ciddi olsalardı bugüne kadar yapabilirlerdi” derken Libya’da silah ambargosunu delen bütün ülkelerin bölgeden çıkmaları gerektiğini ifade etti.

Libya’da son olarak Hafter güçleri Mısır’ı ülkedeki çatışmalara katılması yönünde davet etmişti. Ülkedeki kabile liderleri de Mısır ordusunun Libya’ya girmesine izin vermişti. Mısır ordusunun bu çağrı üzerine Libya’daki savaşa müdahil olabileceği bildiriliyor.

Hafter resmen izin verdi! Mısır ordusu Libya'ya girecek İlginizi Çekebilir Hafter resmen izin verdi! Mısır ordusu Libya'ya girecek