Belarus’ta kritik seçim: Sandıklar çalındı iddiası…

Belarus’ta bugün gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre mevcut Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko seçimi kazandı. Sert konuşmalarıyla bilinen Lukaşenko'ya ülkede tepkiler artarken Belarus'un başkenti Minsk'te güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Ülkede internete erişim sorunu yaşandığı bildirilirken bazı bölgelerde sandıkların çalındığı iddia edildi.

Belarus’ta kritik seçim: Sandıklar çalındı iddiası…

Belarus'ta halk bugün devlet başkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Seçimde 5 aday yarışırken yerel saatle 20:00'de sandıkların kapanması ile oy sayma işlemleri başladı. Merkez Seçim Komitesi tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde 6 milyon 844 bin 932 seçmen 44’ü yurt dışında 5 bin 767 sandıkta oy kullandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre ise 26 yıldır Belarus'un başında olan mevcut Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko oyların yüzde 79.7'sini alarak seçimi kazandığı bildirildi. Diğer adaylar ise sırasıyla Svetlana Tikhanovskaya oyların yüzde 6,8'ini, Anna Kanopatskaya yüzde 2,3'te, Andrey Dmitriyev yüzde yüzde 1,1 ve Sergey Çereçen ise yüzde 0,9'unu aldığı belirtildi.

SEÇİMDE YÜZDE 9.2 SEÇMEN SANDIĞA GİTMEDİ

Seçmenlerin yüzde 9.2'si ise hiçbir adaya oy vermedi. Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi'nin kesin seçim sonuçlarını sabah saatlerine doğru açıklaması bekleniyor. Belarus seçim sistemine göre bir aday oyların yüzde 50'sinden fazlasını alması halinde seçimleri kazanıyor.

FOTO: İHA

MOSKOVA VE UKRAYNA’DA PROTESTOLAR DÜZENLENDİ

Belarus'ta gerçekleşen seçimlerin yurt dışı ayağında ise kriz baş gösterdi. Başta Rusya olmak üzere birçok ülkedeki konsolosluklara kurulan 44 sandıkta Belaruslular oy kullandı. Belarusluların yoğun olarak yaşadığı ülkeler arasında olan Rusya ve Ukrayna'da ise oy kullanamayan vatandaşlar Lukaşenko'yu protesto etti.

Oy kullanmaya yetişemediklerini veya kendilerine farklı gerekçelerle oy kullandırılmadığını iddia eden Belaruslular, Rusya'nın başkenti Moskova ve Ukrayna'nın başkenti Kiev'de protesto gösterileri düzenledi. Rus ve Ukrayna polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protestolarda eylemciler Lukaşenko'ya karşı “Yaşlı adam, yaşlı Belarus” gibi sloganlar attı. Moskova'da gerçekleşen protestolarda gözaltı olmazken Kiev'de bazı protestocuların gözaltına alındı.

RUS PARALI ASKERİ KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Geçtiğimiz hafta Belarus'un güneyinde 33 Rus Wagner paralı askeri Belarus istihbaratı tarafından, “devlet başkanlığı seçimlerine müdahale edeceği” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Sandık başında açıklamalarda bulunan Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve Rus Wagner paralı asker krizinin çözüldüğünü açıkladı.

Lukaşenko ayrıca Putin'in gözaltındaki paralı askerler ile ilgili detaylı bilgiler içeren mektup gönderdiğini söyleyerek, “Biz, Rusya’yla her zaman işbirliği yapacağız. Her zaman birlikte olacağız” dedi.

FOTO: İHA

“İÇTENLİKLE SÖYLÜYORUM VE GARANTİ EDİYORUM”

Sandıkta oyunu kullanırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Lukaşenko, “Durum küçümsenemez ancak yarından itibaren ülkenin kaosa sürükleneceğini, bir tür çatışma veya iç savaş olacağını söylemek için kesinlikle bir gerekçe yok. Bunu içtenlikle söylüyorum ve garanti ediyorum” ifadesini kullandı.

BELARUS’TA İNTERNETE ERİŞİM SIKINTISI YAŞANIYOR

Trafik akışının kısıtlandığı başkent Minsk’e giriş noktalarında polis kontrolleri uygulandığı belirtildi. Kente erişim noktalarında silahlı askerlerin yanı sıra zırhlı nakliye araçlarının da konuşlandırıldığı aktarıldı.

Minsk şehir merkezinde, park yasağı getirilen idari binaların etrafına metal bariyerlerin yerleştirildiği ve polis devriyelerinin artırıldığı kaydedildi.

Minsk sakinlerinin internete, özellikle Tut.by ve Radio Liberty gibi muhalefete yakın haber kanallarına erişimde güçlük yaşadığı bildirildi. Seçimleri takip eden sivil toplum kuruluşu Tchestnie Lioudi’nin ve seçim komisyonunun internet sitelerine de erişilemediği aktarıldı. Kullanıcılar, YouTube ve Telegram gibi uygulamalarda önemli ölçüde yavaşlamalar olduğunu ifade etti.

Öte yandan seçimin devam ettiği ülkede bazı seçim sandıklarının kaçırıldığı iddia edildi.

FOTO: İHA

AĞIR İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE SUÇLANIYOR

Batı medyasında sık sık ‘Avrupa’nın son diktatörü” diye anılan 65 yaşındaki Lukaşenko, yıllardır ağır insan hakları ihlalleri ve seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.

Lukaşenko ilk kez 1994 yılında devlet başkanlığı görevine seçildi. 2015 yılındaki son seçimlerde oyların yüzde 83,5’ini aldığı belirtilen Lukaşenko seçimlere ciddi bir muhalefet olmadan girmişti. Seçim gözlemcileri de oyların sayılmasında ve kayda geçirilmesinde yanlışlar yapıldığını bildirmişti. (İHA, BBC Türkçe, Euronews)

Belarus'tan flaş İstanbul açıklaması: Bunlar efsane İlginizi Çekebilir Belarus'tan flaş İstanbul açıklaması: Bunlar efsane Lukaşenko: Virüs bana kasıtlı olarak bulaştırıldı İlginizi Çekebilir Lukaşenko: Virüs bana kasıtlı olarak bulaştırıldı
asker Avrupa BBC Türkçe çatışma Corona gözaltı Haber Hükümet internet istanbul Moskova Polis protesto Putin Rusya seçim trafik TÜRKÇE Ukrayna Vladimir Putin YouTube