Corona virüsü ABD’de kriz yarattı: Trump sağlık bakanını görevden alıyor

Corona virüsü salgınının yeni merkez üssü haline gelen ABD'de sıcak gelişmeler yaşanıyor... Kulislerde ABD Başkanı Donald Trump'ın Sağlık Bakanı Alex Azar'ı görevden alacağı konuşuluyor. New York Times, Wall Street Journal ve Politico isimli medya kuruluşların haberlerinde konuşan kaynaklar, "Trump'ın kalem müdürü bu kararı destekliyor" dedi.

Corona virüsü ABD’de kriz yarattı: Trump sağlık bakanını görevden alıyor

Corona virüsünde dünya çapındaki vaka sayısı 3 milyona yaklaşırken, ABD’de de modern tarihinin en büyük sağlık krizi yaşanıyor… Resmi verilere göre en çok corona virüsü vakasının ve corona virüsüne bağlı ölümlerin görüldüğü ülke olan ABD’de salgının yavaşlamaması ve basında çıkan iddialar üzerine ABD Başkanı Donald Trump’ın seçtiği günah keçisi belli oldu.

Resmi verilere göre 54 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği ABD’de, Başkan Trump Sağlık Bakanı Alex M. Azar II’yi görevden almanın yollarını arıyor… ABD yönetiminin corona virüsüne karşı yavaş hareket ettiğine ve yönetim içerisinde sorunlar yaşandığına dair haberlerin yayılması üzerine Trump’ın böyle bir karar almaya yaklaştığı belirtildi.

New York Times’a konuşan iki kıdemli Beyaz Saray yetkilisi, bu gelişmelerin ardından Trump’ın görevden alma işlemini başlatabileceğini söyledi. Gazeteye konuşan kaynaklar Trump’ın yeni kalem müdürü Mark Meadows’un Azar’ın görevden alınmasını desteklediği ve corona virüsü krizi sakinleşince görevden alınacağını söyledi.

Trump’ın corona virüsü günlerinde yakın çalıştığı Sağlık Bakanı Azar (mavi kravatlı), Beyaz Saray’daki toplantılarda ABD Başkanı ile boy gösteriyordu.

Geçen hafta içerisinde Politico ve Wall Street Journal’da yer alan haberlerde Trump’ın bu haberlere çok öfkelendiği belirtildi. New York Times’a konuşan kaynaklar ise henüz net bir kararın alınmadığını belirtirken Sağlık Bakanı Azar’ın yerine ise Sağlık Bakımı ve Sağlık Yardımı Merkezleri Yöneticisi Seema Verma ile Beyaz Saray’ın oluşturduğu Corona Virüsü ile Mücadele Gücü’nün kilit ismi Dr. Deborah Birx’ün isimlerinin konuşulduğunu aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle geçen haftalarda Washington Post ve New York Times’taki haberlerden rahatsızlık duyduğu belirtilirken, “Trump bu yayınları ve haberleri yakından takip ediyor ve Azar’ın kendisini iyiymiş gibi göstermesinden rahatsız. Azar’ın kendisini saygın göstermeye çalıştığını düşünüyor” ifadesi kullanıldı.

TRUMP’I KÜSTÜRDÜLER
ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü yaptığı basın toplantısında, “Temizlik ürünü ve dezenfektanların vücuda enjekte edilerek Covid-19’la mücadele edilebileceğini” ima etmesinin ardından flaş bir karar alındı.

ABD Başkanı Donald Trump, corona virüsü ile ilgili günlük Beyaz Saray toplantılarının “vakit harcamaya değmediğini” söyleyerek artık yapmayacağının sinyalini verdi.

Trump'ın dezenfektan açıklaması onları da şaşkına çevirdi: Tavsiye etmiyoruz İlginizi Çekebilir Trump'ın dezenfektan açıklaması onları da şaşkına çevirdi: Tavsiye etmiyoruz

Trump, dezenfektan enjekte etme gafından sonra yanlış anlaşıldığını ve aslında durumla ilgili ironi yaptığını dile getirse de uluslararası kamuoyu tarafından alaya alınması sonrasında çok sert konuştu.

Corona virüsünün çıkmaya başladığı ilk günlerde basın toplantısı yapmayan Trump, “Ahmak Akım Medya, saldırgan sorular soruyor ve gerçekleri doğru bir şekilde haberleştirmiyorlar, bu yüzden Beyaz Saray’da basın toplantısı yapmanın amacı ne ki. Yanlış bilgi yayıyorlar ve Amerikan halkına sahte haber veriyorlar. Zamana ve emeğe değmez” açıklamasını yaptı.

CORONA VİRÜSÜNDE SON DURUM
Corona virüsü salgınında resmi verilere göre en çok etkilenen ülkeler ise vaka sayısına göre ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Türkiye, İran, Çin ve Rusya sıralamasıyla ilerliyor.

En çok vakanın olduğu ülke 938 bin 154 vaka ile ABD’yken bu ülkeyi sırasıyla İspanya (223.759 vaka), İtalya (195 bin 351 vaka) ve Fransa (161.351 vaka) takip ediyor.

TÜRKİYE’DE SON DURUM
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam, Türkiye’deki güncel verileri kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde Türkiye genelinde 106 insanın yaşamını yitirdiği belirtilirken, 2.861 yeni vaka tespit edildiği de belirtildi.

Türkiye’de güncel verilere göre ölüm sayısı 2 bin 706’ya çıkarken, toplam vaka sayısı da 107 bin 773 oldu.

Son 24 saatte 3 bin 845 hastanın taburcu edildiğini duyuran Bakan Koca, 2 bin 861 yeni tanı konduğunu ifade etti. Taburcu olanların sayısının yeni hastaların sayısından 984 fazla olduğunun altını çizen Bakan Koca, iyileşenlerin toplam sayısının ise 25 bini geçtiğini belirtti. Bakan Koca, “Testlerin pozitif çıkma oranı azalıyor. Bu tabloya tedbirle destek şart” ifadelerini kullandı.

Çin'den 'medeni' corona virüsü yasakları İlginizi Çekebilir Çin'den 'medeni' corona virüsü yasakları

 

ÇİN’DE 11 YENİ VAKA
Corona virüsü salgınının başladığı Çin’den iyi haberler gelmeye devam ediyor… Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, cumartesi günü 11 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada ülke genelinde corona virüsüne bağlı hiç ölüm gerçekleşmediği belirtildi.

Yapılan açıklamada 11 vakanın 5’inin yurt dışı kaynaklı olduğu belirtilirken, 6 vakanın da yerel kaynaklı olduğu belirtildi. Yerel kaynaklı vakaların Çin’in Rusya sınırında yer alan Heilongjiang bölgesinde tespit edildiği vurgulandı.

Öte yandan semptom göstermeyen 30 yeni vaka tespit edildiği de aktarılırken bu hastaların da durumunun yakından takip edildiği belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Almanya Beyaz Saray Çin Corona Donald Trump Fransa Haber haberler İran İspanya İtalya New York Ölüm Sağlık Sağlık Bakanı son dakika
Loading...