Doğu Akdeniz’de tansiyon yükseldi: Askeri tatbikat düzenleniyor!

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim devam ederken, bu krizi tırmandıracak bir açıklama Fransa'dan geldi... Fransa Savunma Bakanlığı, "Fransa, İtalya, Yunanistan ve Rum Kesimi, 26-28 Ağustos'ta ortak askeri tatbikat düzenliyor" açıklamasını yaptı. Dün Almanya'nın arabulucuk çabaları sonrasında diyalog çağrısında bulunan Yunanistan'dan böyle bir hamlenin gelmesi ise kafaları karıştırdı.

Doğu Akdeniz’de tansiyon yükseldi: Askeri tatbikat düzenleniyor!

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimde söz sahibi olmaya çalışan ve her fırsatta Türkiye’ye karşı Yunanistan’ın yanında olduğunu duyuran Fransa’dan tansiyonu yükselten bir açıklama geldi…

Akdeniz’in doğusunda son dönemde gerilen ipleri koparma noktasına getiren ve bölgedeki zenginliklerden faydalanmak isteyen Fransa’da Savunma Bakanlığı bir duyuru yaptı.

3 JET, 1 HELİKOPTER, 1 FIRKATEYN
Fransa Savunma Bakanlığı, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’yle birlikte Doğu Akdeniz’de ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirileceğini açıkladı. Tatbikatın 26 Ağustos’ta (bugün) başlayacağı ve 28 Ağustos’ta (cuma günü) sona ereceği belirtildi.

Geçen haftalarda Girit’e bir fırkateyn ve 2 savaş jeti gönderen Fransa, bu hafta başlayacak askeri tatbikata 3 Rafale savaş jeti ve bir helikopterle birlikte bir fırkateyn göndereceğini duyurdu.