Komşuda sel felaketi: Köyler su altında kaldı, ölü ve kayıplar var

Yunanistan'da başkent Atina yakınlarındaki Evia ve Psachna bölgelerinde gece saatlerinde başlayan şiddeti yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Sabaha kadar devam eden sağanak yağışlar nedeniyle 5 insan yaşamını yitirirken, 12 kişi akıntıya kapılıp kayboldu. Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in yarın erken sabahlarda felaket bölgesine gideceği açıklandı.

Yunanistan'ın Atina yakınlarındaki Batı Ege Denizi’nin kıyısında bulunan Evia ve Psachna ilçeleri ile bu ilçelere bağlı 12 köyde gece yarısı başlayan ve sabaha kadar şiddetle devam eden sağanak yağışlar sel felaketine neden oldu.

Ekipler, helikopter aracılığıyla arama-kurtarma çalışmalarına devam edebildi.

YÜZLERCE EV VE İŞLERİ SULAR ALTINDA KALDI

Yunan basını, 18 aylık bir bebeğin de aralarında bulunduğu 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin kaybolduğunu, bir kampta bulunan 30 kişiye de ulaşılamadığını duyurdu. Haberde, dağlardan gelen sel sularının yüzlerce ev ve işyerini sular altında bıraktığı, 200'e yakın kişinin evlerinin çatısına çıkarak askeri helikopterle kurtarıldığını aktardı. Sel felaketinin ardından iki ilçe ve 12 köyün bulunduğu bölge afet bölgesi ilan edildi.

FELAKETİN BOYUTU GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Sabah saatlerinde sel felaketininin büyüklüğü ortaya çıktı. Dere ve nehirlerin taştığı yarımadada yüzlerce otomobil denize sürüklendi, limanlarda bulunan onlarca tekne battı. Atina, Evia ve Psachna Belediye ekipleri ile askeri birlikler alarma geçirildi. Bölgede kriz masası kuruldu. Büyükşehirlerden sivil toplum örgütleri ile askeri birlikler yardım için bu iki kente gönderildi.

Gece yarısı başlayan yağış sebebiyle birçok ev sular altında kaldı.

BAZI KENTLERE ULAŞILAMIYOR

Messapio Nehri'nin taşması ile Artaki ve Kastella ilçelerine giden karayolunun bağlantısı kesildi, köprüler yıkıldı. Bazı dağ köyleri ile iletişim kurulamadığı belirtildi. Sağanak yağışların sabah saatlerinde etkisini yitirdiği, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği ve yaklaşık 20’e yakın yerleşim merkezinin alt yapısında büyük hasar meydana gelmesi nedeniyle elektrik ve su verilemediği belirtildi.

Kurtarma ekipleri, mahsur kalanlara güçlükle müdahale edebildi.

Sivil Savunma  Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, 5 kişinin yaşamını yitirdiği Evia kentinde incelemelerde bulunarak “Herşey birden bire oldu, sağanak ve sel çok ani geldi. Tüm ihbarları değerlendirip yardıma koşuyoruz” dedi.

GİRİT VE EGE ADALARINDA SAĞANAK UYARISI YAPILDI

Yunanistan Meteoroloji'si yayınladığı bildiride bu gece yarısından itibaren Girit Adası ile Ege'deki aralarında Midilli, Sakız, Sisam, Kilimli (Kalimnos) ve Leros ‘unda bulunduğu 12 Adalar Bölgesi'nde sağanak yağışın etkili olacağını belirterek kurumlardan önlem almasını istedi.

MİTSOTAKİS YARIN EVİA'YA GİDİYOR

Başbakan Kyriakos Mitsotakis'in yarın büyük bölümü sel mağduru olan ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği Evia Kenti'ne gideceği belirtildi.

Üç saat içerisinde tam 495 kurtarma ihbarının alındığı felaket bölgesi için açıklama yapan Başbakan Mitsotakis “Pazartesi sabah erken saatlerde Evia'da olacağım. Hayatını kaybeden kardeşlerimize derin üzüntülerimi ve sevdiklerine gönülden baş sağlığı diliyorum. Kurtarmaları çalışmaları ve felaketin boyutu hakkında sürekli bilgi alıyorum, yapılması gereken ne varsa tüm birimlerimizle çalışıyoruz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...