Sözcü Plus Giriş

AYD Başkanı Hüseyin Altaş: AVM’lerin açılmasını Bakan Berat Albayrak istiyor

Corona virüsüne karşı alınan önlemlerinin gevşetilmesi kapsamımda AVM’lerin açılacağı tarih ile ilgili tartışmalar sürerken Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, ''Bakan adına Yardımcısı Nureddin Bey aradı ve 'Sayın bakanımız Berat Albayrak 4 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasını istiyor' dedi. Biz de en erken 11 Mayıs olabileceğini söyledik'' ifadelerini kullanarak Bakan Albayrak'ın AVM'lerin açılmasını istediğini öne sürdü.

Güncellenme: 00:24, 25/04/2020
AYD Başkanı Hüseyin Altaş: AVM’lerin açılmasını Bakan Berat Albayrak istiyor

AYD Başkanı Hüseyin Altaş, RS FM’deki yayına bağlanarak önemli açıklamalarda bulundu.

Altaş, corona virüsünün yayılmasının engellemek için AVM’lerin kapatılmasından sonra Bakan Albayrak’ın AVM’lerin tekrar açılmasını istediğini belirtti ve şunları söyledi:

*Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati Bey ile 1 hafta önce görüştük. Bizi aradı ve ‘Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, 4 Mayıs'ta AVM'lerin açılmasını istiyor’ dedi. Biz de ‘4'ü çok erken yetişmesi mümkün değil, 11'inden sonra olabilir’ dedik.

*Gün aşırı bu konuyu konuşuyoruz kendileriyle. Oldukça ilginç bir noktadayız. AVM yatırımcılarının çoğu bayramdan sonra açalım görüşündeler.

“KAPANAN AVM’LERİ KENDİ KARARIMIZLA KAPATTIK”

Türkiye'de 436 faal durumda AVM olduğunu, bunların yüzde 25'inin yabancı yatırımcıya ait olduğunu belirten Altaş, şunları anlattı:

*Yabancı sermayede en büyük iki grubumuz Multi ve Ece. Yaklaşık 20’ye yakın AVM’leri var. Yüzde 25 civarı yabancı sermaye var. Kapanan AVM'leri kamu kararıyla değil biz kendi aldığımız kararla kapattık.

*Biz AVM'leri Kamunun talebiyle ya da AVM'lerde bulunan perakendecilerin en az %50'sinin talebiyle açabiliriz. Tabi Bilim Kurulu eğer olur der ise. Biz 11 Mayıs'tan sonra açmaya hazırız. AVM'nin ana kapısını açarız, ortak alanları kontrol ederiz ama onun dışındaki alanlarda perakendeciler faaliyet gösteriyor. Bizim korkumuz içerideki perakendecileri kontrol edememek.

İlginizi Çekebilirİşte corona nedeniyle geçici kapatma kararı alan AVM ve markalarİşte corona nedeniyle geçici kapatma kararı alan AVM ve markalarİlginizi ÇekebilirAVM'ler ne zaman açılır? AVM'ler kapalı kalmaya devam edecek mi?AVM'ler ne zaman açılır? AVM'ler kapalı kalmaya devam edecek mi?
Yayınlanma Tarihi:23:54,