Sözcü Plus Giriş

Dolar görüşme haberiyle dalgalandı

Piyasalar bugün olağanüstü bir günü geride bıraktı. Dolar/TL 7.30'u aşarak tarihi rekorunu kırarken euro/TL kuru 8,60'ı aşarak tarihi zirvesini gördü. Akşam saatlerinde Merkez Bankası'ndan faiz artırım sinyali gelirken Merkez ve BDDK başkanlarının bankalar ile görüşecek olması haberi dolar kurunun tekrar 7.20'li seviyelere çekilmesine neden oldu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 22:18, 06/08/2020
Dolar görüşme haberiyle dalgalandı

Yaklaşık 2 aydır 6,85 seviyesine demir atan dolar/TL corona virüsü vakalarının yeniden yükselişe geçmesinin ardından 7 seviyesinin üstüne çıktı. Dolar ve euro Türk Lirası karşısında rekor kırdı.

Dolar/TL bugüne de 7'nin üstünde başlarken euro/TL 8,60'ın üstünü görerek tarihi rekorunu kırdı. Gram altın da 480 TL'yi aşarak tarihi zirvesini gördü. Dolar/TL ilerleyen saatlerde 7,30'u aşarak tarihi seviyeyi aştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben bugün bankacılar ile bir araya geldi. Bu görüşmenin yapılacağının ortaya çıkmasıyla birlikte kur 7,20’li seviyelere kadar geriledi.

Sozcu.com.tr’nin kaynaklardan aldığı bilgilere göre taraflar corona virüsü sürecinde normalleşme adımı kapsamında bankalar ile piyasadan çekilecek likidite üzerine konuştu.

Bugün tarafların resmi gündemlerinde planlanan bir görüşme bulunmazken piyasada yaşanan olağanüstü dalgalanmalar görüşmenin planlanan tarihten önce yapılmasına neden oldu.

KUR ŞOKU YAŞANIYOR

Sozcu.com.tr'ye konuşan Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve ekonomist Özlem Derici Şengül, geçen hafta artan tansiyonun bu hafta daha da arttığını ve tekrar bir kur şoku yaşandığını söyledi. TL'deki son değer kaybı dalgasında güncel olarak 3 faktörün öne çıktığını belirten Şengül, Merkez Bankası rezervlerine dair endişeler, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişen ülkelerden para çıkışı ve yurt içinde artan döviz talebinin kuru yükselttiğini dile getirdi.

“ÖZEL SEKTÖRÜN BORÇ ÖDEMELERİ DÖVİZ ARZINI AZALTIYOR”

Özel sektörün döviz açık pozisyonu olduğunu ve bu tür dönemlerde kur daha da artabilir endişesiyle borcun geri ödeme vadesi gelmese de erkenden döviz biriktirme eğilimine girdiklerini belirten Şengül, bu talebin de kuru daha yukarı ittiğini belirtti.

‘İKİ YILIN SONUNDA ELDE EDİLEN BİR ŞEY YOK’

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Evren Bolgün, dolarda yaşanan yükselişin temel nedeninin Londra swap piyasasında TL faizlerinde yaşanan dalgalanma olduğunu söylüyor. 2018’deki Rahip Bruson krizi ile başlayan süreçle birlikte Merkez Bankası rezervlerinden kuru frenlemek için 105 milyar dolar satıldığını söyleyen Doç. Dr. Bolgün, “İki yılın sonunda elde edilen hiçbir şey yok. Rezerv düşüklüğü IMF tarafından da gündeme getirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

MUHALEFETTEN SERT ELEŞTİRİ

Altın, dolar ve euroda yaşanan yükseliş endişe ile takip edilirken muhalefetten de hükümete sert eleştiriler geldi.

Sozcu.com.tr’nin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ekonomide derinleşen kriz, döviz ve altında ortaya çıkan ani yükselişin temel sebebini, ‘AKP hükümetinin ne içeride, ne dışarıda kimseye güven veremez durumda olmasına’ bağladı.

CHP’li Erdoğan Toprak ise “Bu sürdürülemez bir tablo ve bu şekilde kurlardaki yükseliş durdurulamaz. Rezervleri eriterek, sürekli döviz satarak sorun çözülemez. Akılcı, güven veren, acil dış kaynak akışını sağlayacak önlemler gerekli” dedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı ise, ekonomideki çöküşün temel sebebinin, Türkiye'deki yönetim sistemi değişikliği olduğunu belirterek, artık palyatif yöntemlerle ekonominin kurtarılmasının mümkün olmadığını ve acilen sistem değişikliğine gidilmesi gerektiğini vurguladı. CHP'nin ekonomist isimlerinden İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de bugün dövizde yaşananların tek günlük bir kriz olmadığını, Türk ekonomisindeki büyük krizin bir parçası olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir Merkez Bankası ve BDDK, bankalarla toplandı Merkez Bankası ve BDDK, bankalarla toplandı

 

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası'ndan likidite ve piyasa açıklaması!Merkez Bankası'ndan likidite ve piyasa açıklaması!

 

İlginizi ÇekebilirBDDK'dan swap ve TL likidite düzenlemesiBDDK'dan swap ve TL likidite düzenlemesi

 

İlginizi ÇekebilirTL neden değer kaybediyor?TL neden değer kaybediyor?
Yayınlanma Tarihi:08:40,