Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? (10.03.2020)

Dünya yıllardır görülmemiş bir petrol krizi ile mücadele ederken Türkiye'de benzin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren yüklü bir indirim bekleniyor. Brent petrolün varil fiyatı düne göre yüzde 6-7 civarında toparlanarak 36 dolar seviyesini aştı. BIST100'de kazanımlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın corona virüsün Türkiye'de olabileceği açıklaması sonrası azaldı.

Sozcu.com.tr
08:05 -
Dolar ne kadar oldu? (10.03.2020)

Petrol fiyatlarında yaşanan şok düşüş ve corona virüsü etkisiyle dün Asya piyasalarında başlayan, Avrupa’da devam eden düşüşler, ABD piyasalarını vurdu. ABD’de hisse senetleri, haftanın ilk işlem gününü son 12 yılın en sert düşüşleriyle tamamladı.

İŞLEMLER 15 DAKİKALIĞINA ASKIYA ALINDI

Amerikan borsalarındaki çok sert düşüş sonrası işlemler 15 dakikalığına askıya alınırken; S&P 500 Endeksi’ndeki yüzde 7’lik düşüş sonrası Aralık 2008’den beri ilk kez devre kesici uygulandı. Kayıplar bir gün içinde yüzde 20’yi bulursa borsa o günlük tamamen kapatılıyor.

Dow Jones endeksi yüzde 7.79, Nasdaq 100 yüzde 6.83, S&P 500 ise yüzde 7.60 değer kaybederek günü tamamladı. Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 5.54 kayıpla işlem gününe nokta koydu.

Petrol fiyat hareketleri, corona virüsü ve Hazine ihalelerinin izleneceği yeni güne Dolar/TL 6,14 seviyesinden başlarken, Euro/TL 6,99 seviyesinden açıldı.

Petrol fiyatları yüzde 6-7 civarında yükselişte seyrediyor.

BORSA KAZANIMLARINI GERİ VERDİ

Dolar/TL gün içinde dar bantta bir seyir izlerken BIST-100’de ise sabah saatlerindeki güçlü kazanımlar corona virüsün Türkiye’ye de gelmiş olabileceğine yönelik Sağlık Bakanı’nın açıklaması sonrası azaldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsün Türkiye’de olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ancak henüz tespit edilmiş bir vaka olmadığını söyledi.

BIST100 endeksinin günlük seyri

Küresel piyasalardaki satış baskısıyla dün sert düşüşle kapanan BIST-100 bugünkü tepki alımlarıyla %2’nin üzerinde açıldı ve gün içinde primli işlem gördü.

Koca’nın, coronavirüsün Türkiye’de olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylediği saatlerde kazanımlarını koruyamayan endeks hafif eksiye geçse de saat 17.08’de yüzde 0.02 primle 103.539 puandan hareket ediyor.

OCAK AYI BAŞINDA FİYAT 72 DOLARDI

Petrol fiyatları ocak başında 72 dolardan işlem görüyordu. Petrol fiyatları 2003 yılından bu yana 30 dolar seviyelerine gerilememişti. Küresel ekonomide yaşana gelişmelerden doğrudan etkilenen ham petrol fiyatları ABD’de kredi ve mevduat krizinin yaşandığı 1991’de Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 40 dolar seviyesindeydi.

2007’nin Aralık ayında 140 dolardan işlem gören petrol, 2008’de finansal krizle birlikte 45 dolara kadar gerilemişti.

TRUMP: TÜKETİCİ İÇİN İYİ

ABD Başkanı Donald Trump, Rus-Suudi anlaşmazlığı nedeniyle petrol fiyatlarındaki düşüşe “Tüketici için iyi” yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, corona virüsü yol açtığı ekonomik sıkıntıyı hafifletmek için alınacak birçok tedbiri Kongre ile görüşeceklerini, alınacak tedbirler arasında ücretlerden alınan verginin düşürülmesi ve saatlik ücretle çalışanlar için yardımın da yer alabileceğini bildirdi.

İLGİLİ HABERSuudi Arabistan neden bir petrol savaşı başlattı?Suudi Arabistan neden bir petrol savaşı başlattı? İLGİLİ HABERİşte dünyayı etkileyen petrol krizinde bugün yaşananlarİşte dünyayı etkileyen petrol krizinde bugün yaşananlar
Son güncelleme: 17:12 10.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more