Hamsi sürüleri kuzeye yöneldi, avı azaldı

Karadeniz'de hamside yaşanan bolluk hem vatandaşları hem de balıkçıları memnun etti. Ancak hamsi sürülerinin daha soğuk olan kuzeye yönelmeye başladığını belirteren balıkçılar, bolluğun azalmasından endişe ediyor.

Hamsi sürüleri kuzeye yöneldi, avı azaldı

Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayan denizlerde av sezonu ile birlikte hamside yaşanan bolluk hem vatandaşları hem de balıkçıları memnun etti.

Ancak son günlerde hamsi sürülerinin daha soğuk olan kuzeye yönelmesi ile hamsi avı azalmaya başladı. Bolluğun azalmasından endişe eden balıkçılar, kilosu 10 ila 15 TL arasında satılan hamsi için salamura yapacakların acele etmesini istedi.

Fotoğraf: DHA

‘HAMSİ GÜRCİSTAN’A GİTMEYE BAŞLADI’

Hamsinin göç balığı olduğuna dikkat çeken balıkçı Mehmetcan Örseloğlu, “Tezgahlarda şu anda 14 çeşit balık çeşidi var. Ama en çok hamsi talep ediliyor. Hamsi Karadeniz’de bizim sularımızda yüzüyordu. Şimdi Gürcistan’a doğru gitmeye başladı. Hamsi bu aralar tezgahlarda bol ve uygun fiyata satılıyor. Ama ne kadar daha tezgahta yer alır orasını zaman gösterecek. Bakarsınız  hamsi bizi aniden terk eder. Sonuçta göç balığı. O yüzden almayı, stok yapmayı, tuzlamayı düşünenler varsa ellerini çabuk tutsunlar” dedi.

Fotoğraf: DHA

‘FIRSAT BU FIRSAT’

Hamsinin Gürcistan kıyılarına doğru yola koyulduğunu söyleyen balıkçı Sadi Ertaş ise “Sezon çok hızlı geçti. Bereketli başladık hamsi işinde. Şu an tezgahta olan hamsi hem istenilen irilikte hem de istenilen lezzette. Yavaş yavaş hamsi zaten bizi terk etmeye Gürcistan’a kaçmaya başladı. Hamsi yemek isteyenler gelsin hamsi alsınlar, tuzlasınlar, buzluğa atsınlar. Fırsat bu fırsat. Sonra kimse demedi demesin” diye konuştu.

‘HAMSİ ŞU AN HEM LEZZETLİ HEM DE İRİ’

Balıkçı Hami Çolak ise, “Ön görüme göre hamsi bir ay daha tezgaha gelir. Ama bu işler belli olmaz. Palamut için de başta böyle dedik, birden bire kayboldu. Şu an hamsi hem lezzetli hem de uygun fiyata. Tam hamsi yeme zamanları” dedi. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...