Sözcü Plus Giriş

Huawei’ye bir darbe de Samsung ve LG’den

Güney Koreli iki teknoloji devi, ABD’nin Huawei’ye karşı aldığı son yaptırım kararının ardından harekete geçti. Samsung ve LG, Huawei’nin üst düzey telefonları için ekran tedarik etmeye son verecek. Bunun nedeni, söz konusu ekranların çalışmasını sağlayan çiplerin Amerikan teknolojisi içermesi. Huawei'den konu hakkında açıklama geldi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:37, 10/09/2020
Huawei’ye bir darbe de Samsung ve LG’den

ABD'nin yaptırımlarına karşı mücadele vermeye çalışan Huawei'ye bir darbe de Güney Koreli tedarikçilerinden geldi. Chosun Biz'de yer alan habere göre Samsung ve LG, Huawei'nin üst düzey telefonları için panel tedarik etmeye son verecek.

15 EYLÜL'DEN İTİBAREN SATIŞ DURACAK

Bunun nedeni, ABD'nin ağustos ayında aldığı yeni bir kararla Huawei'ye yönelik kısıtlamaları sıkılaştırması. Buna göre ABD teknolojisi kullanılarak üretilen ürünler, özel bir lisans olmadan Çinli teknoloji devine satılamıyor. Samsung ve LG'nin ürettiği ekranların çalışmasını sağlayan çipler de ABD menşeili teknoloji içeriyor. Bu nedenle iki şirket, yasağın başlayacağı 15 Eylül'den itibaren Huawei'ye satış yapmayı durduracak.

Haberde, bu durumun Samsung'u ve LG'yi çok fazla etkilemeyeceği çünkü Huawei'ye yapılan satışların genel üretimin ufak bir parçası olduğu kaydedildi.

HUAWEI ÇİP ÜRETİMİNE SON VERME KARARI ALMIŞTI

ABD'nin son yasaklama kararının ardından Huawei, işlemci üretimine son verme kararı almıştı. Şirketin tüketici ürünleri müdürü Richard Yu, “15 Eylül'den sonra Kirin işlemcileri üretmeye devam edemeyeceğiz. Son yaptırım kararı sonrası Amerikan teknolojilerini kullanan şirketlerle iş birliği yapmamız engellendi ve bu olmadan işlemci üretmemiz mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

HUAWEI’DEN AÇIKLAMA

“Huawei olarak, bireysel tedarikçilere bağlı olmayan çeşitlendirilmiş bir tedarik sistemimiz bulunuyor.” denilen açıklamada, “Ekran tedarikini sürdürmek için farklı teknoloji çözüm ortaklarımız da mevcut. Tüketicilere daha iyi ürün ve hizmetler sunmak için tedarikçilerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Yayınlanma Tarihi:14:08,