Sözcü Plus Giriş

İTO Başkanı Avdagiç: Tedbirler, corona virüse karşı ekonomimizin ‘koruyucu maskesi’ olacaktır

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı tedbirler, koronavirüsün etkilerine karşı ekonomimizin 'koruyucu maskesi' olacaktır" dedi.

20:10 -
İTO Başkanı Avdagiç: Tedbirler, corona virüse karşı ekonomimizin ‘koruyucu maskesi’ olacaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Corona virüsüne karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında 100 milyar TL’lik bir paket açıkladı.

Tedbir paketiyle ilgili değerlendirmede bulunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Tedbirlerin istihdamı, üretimi ve en önemlisi de insanı öncelemesi, salgın sonrası Türkiye'nin pozitif ayrışma hedefini de güçlendirecektir. Dünyada yakın dönemde benzeri olmayan bu krizde devlet, halk, reel sektör ve finans kesimi birlikte yol alıyoruz. Bu dörtlü işbirliğini artırmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” dedi.

“NAKİT AKIŞINI ARTTIRACAK”

Yeni paketin virüsün ekonominin üzerindeki etkisini azaltacağını vurgulayan Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü;

*İnanıyoruz ki bu tedbirlerle nakit akışı bozulan firmalar üzerinde koronavirüs etkisi inecektir. KOBİ'lerin kredi borçlarının ertelenmesi, KGF limitlerinin artırılması, temerrüde düşen firmalara mücbir sebep kaydı düşülmesi, ihracatçının desteklenmesi ve çeşitli sektörlerde KDV ve SGK primlerinin ertelenmesi piyasada nakit akışını artıracaktır.

*İstanbul iş dünyası olarak ülkemiz ve dünya için son derece zorlu olan bu süreçte devletin, halkımızın ve iş dünyamızın üzerine eşit sorumluluk düşüyor.

“HARFİYEN YERİNE GETİRİLMELİ”

*Bizi koronavirüstün koruyacak olan en büyük güç, toplumsal dayanışmamız olacaktır; devletin aldığı tedbirleri harfiyen yerine getirmemiz olacaktır, hep birlikte hareket etmemiz olacaktır.

*Bunu bir seferberlik haline getirmek durumundayız. Cumhurbaşkanımızın da mesajında işaret ettiği gibi, bizler de iş dünyası olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERSon dakika... Erdoğan, Corona virüsü salgınına ilişkin ekonomik kararları açıkladıSon dakika... Erdoğan, Corona virüsü salgınına ilişkin ekonomik kararları açıkladı İLGİLİ HABER100 milyar TL'lik Corona virüsü paketini ekonomistler yorumladı: Çalışan kısmı eksik100 milyar TL'lik Corona virüsü paketini ekonomistler yorumladı: Çalışan kısmı eksik
Son güncelleme: 20:14 18.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more