Nisan’ın ilk yarısında ihracat yüzde 40 düştü

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de corona virüsü salgınının yurt dışına mal ve hizmet satışındaki olumsuz etkisi şiddetleniyor. Mart'ta yüzde 17,8 gerileyen ihracat, 1-15 Nisan döneminde de yüzde 39,9 geriledi. İhracattaki bir numaralı sektör olan otomotivdeki ihracat düşüşü yüzde 72,3'e ulaştı.

Nisan’ın ilk yarısında ihracat yüzde 40 düştü

Corona virüsü salgınının etkisiyle Mart’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 düşen ihracattaki düşüş, Nisan’da hızlandı.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nin (İTKİB) Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kayıtlarından aktardığı verilere göre, 1-15 Nisan döneminde Türkiye’nin altın hariç toplam ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,9 gerileyerek 4 milyar 57 milyon dolar oldu.

10 grafikte Türkiye ekonomisinin karantinadaki bir ayı İlginizi Çekebilir 10 grafikte Türkiye ekonomisinin karantinadaki bir ayı

OTOMOTİVDE DÜŞÜŞ YÜZDE 72,3

İhracatta gerileme sanayi ürünlerinde yüzde 45,9’e ulaşırken, düşüş tarımda yüzde 8,7, madencilikteki yüzde 18 oldu.

Bu dönemde ihracat düşüşü otomotivde yüzde 72,3, mücevherde yüzde 83, hazır giyimde yüzde 65 gibi çok yüksek oranlara ulaştı. Savunma ve havacılık ihracatı ise yüzde 25,8’lik artışla dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Mart ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 düşüşle 13 milyar 426 milyon dolara gerilemişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Altın Corona Dolar Ekonomi istanbul Sanayi Tekstil Türkiye
Loading...