Katar ile swap kapasitesi artırıldı

Katar ile Türkiye'nin swap (döviz takası) anlaşması tutarı 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarıldı. Bir süredir Türkiye'nin İngiltere, Çin, Katar ve Japonya ile döviz takası anlaşması görüşmeleri yaptığı biliniyordu. Swap anlaşması haberlerinin dün ortaya çıkmasıyla birlikte gerileyen kur anlaşmanın ilanıyla birlikte bir miktar daha geriledi. Türkiye 10 milyar dolar değerinde Katar Riyali alacak ve bu para Merkez Bankası rezervine dahil olacak. Katar Merkez Bankası da 10 milyar dolar değerinde Türk Lirası'nı rezervlerine koyacak. Katar Riyali uluslararası arenada rezerv para olmasa da Merkez Bankası'nın döviz rezervleri yükselecek. Başka ülkelerle yeni anlaşmalar da gündeme gelebilir.

Katar ile swap kapasitesi artırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması revize edildi. Hattın kapasitesi 5 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali’nden 15 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali’ne yükseltildi.

Katar ile Türkiye’nin diplomatik ilişkileri altın çağını yaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Al-Sani sıklıkla bir araya geliyor. Fotoğraf: Depo Photos

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması tadil edilmiştir. Yapılan değişiklikle swap anlaşmasının tutarı 5 milyar ABD doları karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali’nden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali’ne yükseltilmiştir. Para takası anlaşmasının temel hedefi yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamaktır.”

CANSEN: SÜRE VE FAİZLER NE OLACAK?

Sözcü gazetesi ekonomi yazarı Ege Cansen konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Swap”ın geçici takas olduğunu ve burada kritik kelimenin ‘geçici’ kelimesi olduğunu söyleyen Cansen, “Bunun bir süresi var. O süre sonunda kim ne verdiyse geri alacak. Sorulması gereken soru şu; süre ve faizler ne olacak? TL ile dolar arasında enflasyon ve faiz farkı vardır. Bu oranlar ne olacak? Eğer faiz sıfır ise çok iyi. Tabi bunun böyle olmama ihtimali daha kuvvetli. Bunun faydası hazır para. Bankanın senin kredi kartı limitini yükseltmesi gibi düşün. Bunların hepsi geçici süreli anlaşmalar. Bizim döviz gelirimizi artırmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KATAR RİYALİ, KATAR TÜRK LİRASI ALACAK

Bu anlaşma neticesinde Türkiye 10 milyar dolar değerinde Katar Riyali alacak ve bu para Merkez Bankası rezervine dahil olacak. Katar Merkez Bankası da 10 milyar dolar değerinde Türk Lirası’nı rezervlerine koyacak.
Katar Riyali uluslararası arenada rezerv para olmasa da Merkez Bankası’nın döviz rezervleri yükselecek.

Swap anlaşması haberlerinin dün ortaya çıkmasıyla birlikte gerileyen kur anlaşmanın ilanıyla birlikte 6,80 seviyesinden bir miktar daha aşağı doğru geriledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...